Erdoğan-Trump görüşmesinde “El Bab ve Rakka mutabakatı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki ilk telefon görüşmesinde, “teröre karşı mücadeleye bağlılık” ve “iki ülke arasında müttefiklik” mesajları verildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre iki lider, El Bab ve Rakka’da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldı. Kaynaklar, CIA Direktörü Mike Pompeo’nun ilk yurtdışı ziyaretini yarın Türkiye’ye gerçekleştireceğini ve PYD ve Gülen örgütü başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Trump’ın 20 Ocak’ta göreve başlamasının ardından ilk kez telefonla konuştu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, yaklaşık 45 dakika süren telefon görüşmesi, “son derece olumlu ve samimi bir atmosferde” gerçekleşti. Terörden arındırılmış güvenli bölge, mülteci krizi ve terörle mücadele başlıkları gündeme geldi. İki lider, El Bab ve Rakka’da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldı.

Kaynaklar, Trump’ın Türkiye ile ikili ilişkileri geliştirmek ve bölgesel konularda daha yakın işbirliği içerisinde olmak istediklerini söylediğini bildirdi. Erdoğan ise PKK ile mücadelenin önemine dikkat çekti, ABD’nin PYD/YPG’ye destek vermemesi gerektiğini söyledi.

CIA Başkanı Türkiye’ye geliyor

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, CIA Direktörü Mike Pompeo’nun ilk yurtdışı ziyaretini yarın Türkiye’ye gerçekleştireceğini de ifade etti. Ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve Gülen örgütü başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edecek.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan ilk açıklamaya göre de Erdoğan, Trump’a başkanlık görevinde başarılar diledi. Türkiye ve ABD’nin her zaman birbirlerine ittifak bağlarıyla bağlı, dost ve müttefik iki ülke olduklarını vurguladığı ifade edildi. Açıklamada, iki liderin, Türkiye ve ABD olarak, terörizmin her türüne karşı birlikte mücadeleye devam etme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiklerine dikkat çekildi. ABD Başkanı Trump’ın, ülkesinin stratejik ortağı ve NATO müttefiki olan Türkiye’ye desteklerini ifade ederek, IŞİD’e karşı sürdürülen mücadeleye Türkiye’nin yaptığı tüm katkıları memnuniyetle karşıladıklarını belirttiği kaydedildi.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada da ABD ile Türkiye arasındaki ilişki “yakın” ve “uzun soluklu” olarak nitelendirildi, “İki liderin, terörün her türlüsüne karşı mücadeleye bağlı olduklarına” vurgu yapıldı. Açıklamada, “Başkan Trump, ABD’nin, stratejik bir ortak ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye desteğini bir kez daha vurguladı ve Türkiye’nin DEAŞ karşıtı kampanyaya katkılarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan, Trump’ı ABD Başkanı seçildikten sonra telefonla arayarak kutlamıştı. Bu geceki görüşme, Trump göreve başladıktan sonraki ilk görüşme oldu.

Kaynak: Al Jazeera ve AA