ManşetPolitikaSon Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gelin dünyada yeni bir barışın temelini atalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de Global Girişimcilik Kongresi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Girişimcilik hususunda da çok ciddi bir birikim var”

Türk milletinin dünyada girişimcilik ruhu en güçlü toplumlardan biri olduğuna inanıyorum. Biz aynı zamanda maalesef her işimizi el yordamı ile yapma, her şeyi sıfırdan inşa etme alışkanlığı olan da bir milletiz. Her konuda olduğu gibi girişimcilik hususunda da çok ciddi bir birikim var. Bu birikimi değerlendirmeyi öğrenmek mecburiyetindeyiz. Ben bu kongreyi bir milat olacağına inanıyorum.

“Burada güven ve istikrar var”

Kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarı ilk defa 1 trilyon lirayı aşacak. Bu da 4 katlık bir artışa denk geliyor. Bu nereden nereye göstermesi bakımından çok önemli. Bugün Türkiye GSMH bakımından dünyanın 17. sırasında yer alan büyük bir ekonomi. Burada güven ve istikrar var.

Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 7,4 büyüme oranı ile G20’de birinci, OECD ülkeleri arasında 2. sırada yer aldık.

“Turist sayısında 36 milyonu yakalayabiliriz”

Kendi girişimcimiz üçüncü ülkelerde, üçüncü dünya ülkelerinde kendilerine piyasa, pazar bulabilme imkanı yakaladılar. Kendi girişimcimiz üçüncü dünya ülkelerinde kendilerine pazar bulma imkanı yakaladılar. Turist sayımız 13 milyondan 36 milyon, turizm gelirleirmiz 26,3 milyar seviyesine çıktı. Darbe girişimi nedeniyle turizmde sıkıntılar yaşadık ama bunları aştık, daha iyi olacak. Bu yıl turizmde beklentimiz çok yüksek turist sayısında 36 milyonu yakalayabiliriz.

“Hedefimiz ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek”

Türkiye, sadece Asya ile Avrupa’nın geçiş noktası değildir. Aynı zamanda Türkiye ticaretten sanayiye, eğitimden sağlığa, turizmden tarıma kadar çok geniş bir alanda milyarlarca nüfusa ve çok geniş bir coğrafyaya hitap eden stratejik bir bölgesel merkezdir. Hedefimiz bu konumumuzu en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizi dünyanın en büyük 10. büyük ekonomisinden biri haline getirmektir. Bunun için daha çok yatırım yaparak, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak yolumuza devam etme kararındayız.

“Genç nüfusa Türkiye’nin ihtiyacı var

Yatırımı öncelikle insana yapmamız lazım. Öyleyse diyorum ki genç nüfusa Türkiye’nin ihtiyacı var. Buradan uluslararası camiaya da mesajımı vermiş oluyorum; insandan çekinmeyelim. Ve bütün bu girişimciliğin ruhunda da ne var? İnsan var. Öyleyse girişimci insanlara ihtiyacımız var. Bu girişimci insanları da el ele verip yetiştirmek zorundayız.

“Dünyanın tek bir merkezden yönetilmeyeceği anlaşıldı”

Geçmişte küresel politikalar, küresel üretim ön plandaydı. Ancak dünyanın tek bir merkezden yönetilemeyeceği yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı.

“Lafa geldiği zaman, ‘Barış, barış, barış”

Suriye’de 7 yıllık bir süreç var. Bu 7 yıllık süreçte emperyal güçler Suriye’den ne kadar insanı çekip kendi ülkesine aldı. Ama Türkiye, 3 buçuk milyon Suriyeliyi ülkesinde barındırıyor. Onlar geldiler, kimyasal silah dediler vurdular. Ben de diyorum ki niye sadece kimyasal silahları değerlendiriyorsunuz? Konvansiyonel silahları neden değerlendirmiyorsunuz? Böyle adalet olur mu?

Diyoruz ki gelin bu dünyada yeni bir barışın temelini atalım. Böyle rastgele bu ülkelere bombaları yağdırmayalım. Varil bombalarını yağdırmayalım.

Lafa geldiği zaman, ‘Barış, barış, barış.’ Bu nasıl barış? Gel vur burayı ondan sonra ‘barış’ de. Olmaz olsun böyle barış. Dürüst olalım. Samimi olalım.

“Yaptığımız operasyonların iki amacı vardır”

Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Yaptığımız operasyonların iki amacı vardır. Birincisi; ülkemize yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. İkincisi; hayatlarını ülkemizde sürdüren mülteciler için Suriye’de güvenli, huzurlu ve yaşanabilir bir bölge oluşturmaktır.

TRT HABER

Etiketler

Öne çıkan makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close