Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani tarafından resmi törenle karşılandı. El Arab gazetesine mülakat veren Erdoğan, “Kimse Türkiye ile Katar’ın yakınlaşmasından kaygılanmasın” dedi. Erdoğan’ın ziyareti sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Katar’ın başkenti Doha’da bir Türk okulunun açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani tarafından resmi törenle karşılandı. Katar Emirlik Divanı’nda gerçekleştirilen karşılama töreninde önce iki ülke milli marşları dinlendi.

Erdoğan ve Al Tani’nin, tören kıtasını denetlemelerinin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi.

“Kimse Türkiye ile Katar’ın yakınlaşmasından kaygılanmasın”

Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın ardından Körfez turunun son durağı Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada El-Arab gazetesine mülakat verdi. Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında şöyle konuştu:

“Türkiye-Katar ilişkileri özellikle son yıllarda her alanda hızla gelişiyor, mükemmel bir seviye yakaladık. Birbirimize güveniyoruz, ilişkilerimizi daha ileriye taşıma konusunda her iki ülkede de güçlü bir siyasi irade var. Karşılıklı güven artık stratejik boyuta da evrilmiş durumda.

Yüksek Stratejik Komite, kısa sürede meyvelerini verdi. Doha ve Trabzon’da gerçekleştirdiğimiz ilk iki toplantıda, 30 anlaşma imzaladık. Bize göre, Türkiye ile Katar’ın bu derece yakın işbirliği içinde olması bölgenin geleceği açısından da çok önemli.

Kimse Türkiye ile Katar’ın tamamen kardeşlik esasına dayalı yakınlaşmasından, iş birliğinden kaygılanmasın. Ne dedik, biz bu iş birliğini bölgedeki tüm ülkelere teşmil etmek istiyoruz. Mühim olan, bölgedeki tüm kardeşlerimizin, bölgedeki insanların barış, huzur ve güven içinde hayatlarını idame ettirmesidir. Bunun ötesinde bir amacımız yok, olamaz. Anlaşmalarımız şeffaf, görüşmelerimizi herkesin gözü önünde yapıyoruz… Sadece bu iş birliğinin istikrarlı büyümesini temenni ediyoruz.”

Mısır-Türkiye ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herkese yararlı olacak biçimde Mısır’daki krizin çözümü sizce nasıl mümkündür? Kahire ile sorununuz sadece Sisi mi?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi:

“Mısır, bölgenin en etkili devletlerinin başında geliyor. Mısır’la bizim de tarihi bağlarımız çok sıkı, kuvvetli, derin. Mısır halkı bizim kadim dostumuz. Bizim Mısırlı kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yok, olamaz da… Fakat Mısır yönetimiyle diplomatik açıdan maslahatgüzar seviyesindeyiz. Küreselleşme, ticaret, ekonomik boyutlarda ilişkilerimiz var; Mısır tarafı TOBB öncülüğünde iş adamlarımızı Kahire’ye davet etti. Bunlar önemli ve gerekli. Bu ilişkiler siyasi boyuta da yansır mı diye sorarsınız, o önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere bağlı. Şahsen ben, Mısır’da siyasi mahkûmlara yönelik af başta olmak üzere atılacak olumlu adımların, sadece Mısır’daki toplumsal barış açısından değil, dış ülkelerle ilişkiler açısından da daha sağlıklı bir atmosfer oluşturacağına inanıyorum.”

Katar’da Türk okuluCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Katar’ın başkenti Doha’da bir Türk okulunun açılışını gerçekleştirdi. 250 öğrenci kapasiteli Doha Büyükelçiliği Türk Okulu, yabancı dil ağırlıklı olarak MEB müfredatına göre eğitim-öğretim verecek.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Kalın, “Türk-Katar ilişkilerini taçlandıran bu proje, ilişkilerimizi daha da güçlendirecek ve Katar’da yaşayan vatandaşlarımızın ve diğer ülkelerin vatandaşlarının çocuklarına hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

10 bin metrekare alan üzerine kurulan Türk Okulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hizmet veriyor. Okulda laboratuvar, kütüphane ve spor alanları bulunuyor. Kapalı alanı 2500 m2’ye ulaşan okulda sekiz 15 öğretmen ve 2 idari görevli dâhil olmak üzere 22 kişi istihdam ediliyor.

TAV İnşaat himayesinde inşa edilen Türk Okulu, yaklaşık 20 milyon Riyal’e (20 milyon Türk Lirası) mal oldu. 2016 yılının Ekim ayında eğitim-öğretime başlayan okul, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve Katar Eğitim Bakanlığı standartlarına uygun olarak faaliyet gösteriyor.