Fırat Kalkanı’na destek sözü

Savunma Bakanı Fikri Işık ve ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO toplantısı için bulundukları Brüksel’de bir araya geldi. Taraflar düzenli bir şekilde diyalog kurmayı ve temasları sıkılaştırmayı kararlaştırdı. Mattis, ülkesinin Fırat Kalkanı’na daha fazla destek sağlayacaklarını belirtti.

Savunma Bakanı Fikri Işık ve ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO toplantısı için bulundukları Brüksel’de bir araya geldi. Taraflar düzenli bir şekilde diyalog kurmayı ve temasları sıkılaştırmayı kararlaştırdı. Mattis, ülkesinin Fırat Kalkanı’na daha fazla destek destek sağlayacaklarını belirtti.

Savunma Bakanlığı kaynaklarının verdiği yetkiye göre, heyetlerası görüşme 45 dakika sürdü ve tüm meseleler açıkça ele alındı.

Her iki bakan, bu ilk görüşmenin ardından düzenli bir şekilde diyalog kurmayı ve temasları sıkılaştırmayı kararlaştırdılar..

Görüşmede her iki bakan da, NATO oturumlarında müzakere edilen konularda Türk ve ABD tarafının tutumlarının büyük ölçüde benzeştiği saptamasını yaptı.

Mattis, Fırat Kalkanı harekatında ABD ve koalisyon güçlerinin Türkiye’ye daha destek sağlayacaklarını teyid etti.

Işıkise, Suriye’de SDG ve PYD/YPG’ adı altında örgütlenen, PKK’nın Suriye’de kullanılmasından duyulan rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Işık, “Terörle mücadele operasyanları bu şekilde başarılı olamaz. Bir terör örgütü, başka terör örgütüne tercih edilemez” diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera