PİYASALAR
 • Dolar
  3,0731
 • Euro
  3,3717
 • Sterlin
  3,7777
İSTANBUL 25°C Çok Bulutlu Şehir Güncelle
 

İngiltere, Fransa ve ABD Suriye'ye karşı askeri müdahaleyi değerlendirirken, Şam rejiminin birkaç müttefikinden biri olan Rusya'nın Suudi Arabistan'la petrol ortaklığı kurduğu iddia edildi.

 • Haberi Yazdır - Haberi E-Posta Gönder
 • Giriş: 28 Ağustos 2013 - 16:07
  778 Okunma
  28 Ağustos 2013 - 16:19
  Suudi Arabistan'dan Rusya'ya dengeleri değiştirecek teklif!

İngiliz The Telegraph gazetesinde çıkan Ambrose Evans-Pritchard imzalı bir habere göre Suudi Arabistan, Suriye'yi bırakması durumunda Rusya'ya gizli bir petrol anlaşması teklif etti.
 
İddialar Fransa, İngiltere ve ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri operasyon düzenleyeceği haberlerinin üzerine geldi. Söz konusu iddiaya göre Suudi Arabistan, Şam rejimin uzun süredir destekçisi olan Rusya'ya gizli bir petrol anlaşması teklif etti.
 
Gazete bu iddiasını, Suudi Arabistan istihbaratının başındaki isim olan Prens Bandar bin Sultan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le kapalı kapılar ardında yaptığı bir görüşmeye dayandırıyor.
 
Gazete, görüşmeden sızan bilgilere göre Suudi yetkilinin Vladimir Putin'e "Gelin, petrol konusunda bir Rus-Suudi birlikteliği oluşturalım. Amacımız küresel petrol pazarında fiyatları sabit tutacak üretim miktarı ve fiyat üzerinde anlaşmak" dediğini öne sürdü. The Telegraph'a göre Suudi Prens Bandar, bundan üç hafta önce Vladimir Putin'in Moskova'nın dışındaki yazlık evinde bir araya gelmiş ve dört saatlik bir görüşme gerçekleştirmişti.
 
Görüşmeden sızan bilgilerin ilk olarak Rus basınında yer aldığını söyleyen The Telegraph, bu bilgilere göre iki ülke arasında bir birliktelik anlaşmasının gündeme geldiğini öne sürüyor.
 
Suudi Arabistan ve Rusya'nın toplam petrol miktarı, küresel piyasanın yüzde 45'ini oluşturuyor. İki ülkenin bir anlaşma imzalaması, son derece önemli bir stratejik hamle olarak yorumlanabilir.
 
RUSYA AKDENİZDEKİ PERSONELİNİ ÇEKİYOR
 
 Rus İnterfaks Ajansının verdiği bilgiye göre Rusya Doğu Akdeniz'de bulunan personelini çekmeye hazırlanıyor.
 
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Rus vatandaşlarının Suriye'den güvenli bir şekilde çıkarıldığı ve Rusya'ya ait varlıkların da güvence altında olduğu belirtildi.
<< ÖNCEKİ HABER

ABD'den kritik Suriye kararı!

SONRAKİ HABER >>

İsrail'i korku sardı! Yedek askerlerini göreve çağırdı

İLGİLİ HABERLER

OKUYUCU YORUMLARI BU HABER 0 KİŞİ TARAFINDAN YORUMLANMIŞTIR

Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

  SON DAKİKA ÇOK OKUNANLAR