Şimdi ‘Evet’ Demenin Tam Zamanı! Beyaz Eşyada İndirim

Mobilya ve beyaz eşyada nisan sonuna kadar kaldırılan vergilerin üzerine bir de şirketlerin kampanyaları eklenince, yuva kurmanın maliyeti düştü. Nisan sonuna kadar nikah masasında ‘evet’ diyen 25 bin lira kazançlı çıkacak.

Mobilyadan elektrikli küçük ev aletlerine kadar nisan ayı sonuna kadar çeşitli kalemlere getirilen KDV indirimi ve ÖTV’nin kalkması evlenecek çiftlerin yüzünü güldürdü. Normal şartlarda düğün, beyaz eşya ve züccaciye masrafları eklendiğinde bir düğünün maliyeti 80 bin TL’yi buluyor. Buna KDV indirimi, ÖTV’nin sıfırlanması bir de firmaların yaptığı kampanyalar eklenince evlenecek çiftler, geçen seneye oranla 25 bin TL kâr etmiş oluyor. Mobilya Sanayiciler Derneği Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, nisan ayına kadar süren KDV ve ÖTV indirimin çiftlerin kaçırmaması gerektiğini belirterek, firmaların indirimleriyle birlikte mobilya alışverişinin çok cazip bir hal aldığını ifade etti.

MOBİLYA 30 BİN LİRA TUTUYOR

Yanıkçıoğlu şunları söyledi: “KDV indirimi ile birlikte yeni evlenecek çiftlerin mobilya harcamalarına yüzde 10’luk bir indirim yansıyacak. Örneğin; 2016 yılında yüzde 18 KDV ile 15 bin TL’ye alınabilen bir yatak odası takımını, şimdi yüzde 8 KDV ile 13 bin 500 TL’ye alabilmek mümkün. Bir de yüzde 10’luk indirimin yanı sıra firmalarımızın da yüzde 30’lara varan indirimlerle kampanyayı desteklemeleriyle aynı yatak odasını 10 bin TL’ye kadar alabilmek mümkün. Kısacası geçen sene ortalama 40 bin TL’lik bir mobilya harcaması, nisan ayı sonuna kadar KDV indirimiyle 36 bin TL’ye, firma indirimleriyle ise 30 bin TL’ye kadar düşebiliyor.”

İNDİRİM KALICI OLMALI

Züccaciyeciler Derneği (ZUCER) Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan ise, zücaciye sektöründe de yüzde 15’i bulan indirimler yaşandığını söyledi.  Erdoğan “Beyaz eşya ve züccaciye sektöründe raflara yansıyan indirimle çiftler 4 bin TL’ye kadar bir kazanç sağlama fırsatı buldu. Bu hareketlilik ile birlikte kazancın daha da belirginleşmesi ve kalıcı olması için; küçük elektrikli ev aletlerindeki ÖTV kalıcı olarak sıfırlanmalı, ayrıca çoğunlukla günlük ihtiyaç malzemelerimiz olarak kullanılan porselen, seramik, cam, plastik, metal, ahşap vb. yapılmış züccaciye ürünlerindeki KDV de yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmelidir” diye konuştu.

DÜĞÜN 36 BİN TL’YE DÜŞTÜ

Düğün organizasyonları yapan Elchyn Group sahibi Cem Mazlum ise vergi indirimi ile birlikte sektörün hareketlendiğini belirterek şunları ifade etti: “Biz de Elchyn Group olarak düğün mekanımız olan Ulus Tepe Majeur’de bu kampanyayı desteklemek adına hazırlamış olduğumuz fırsatlarla çiftlere önemli avantajlar sağlıyoruz. 2016 yılında 200 kişi işin; süsleme, müzik, fotoğraf hariç kişi başı fiyat 150 TL olarak bütçelenmekteydi. Bu fiyatın üzerine 6 bin TL müzik, 3 bin TL fotoğraf, 6 bin TL süsleme eklenince toplamda 45 bin TL bütçelendirme yapılmaktaydı. Nisan ayı sonuna kadar ise süsleme, müzik, fotoğraf dahil 195 TL olarak bütçelendirme yapmaktayız. Kısacası geçen yıl 200 kişi için 45 bin TL’ye yakın bir harcama yapan çiftler, nisan ayı sonuna kadar 36 bin TL’ye düğünlerini gerçekleştirebilecekler. Böylelikle toplamda 9 bin TL’ye varan bir kazanç elde edecekler.”

STAR