Türk kargo uçağı Bişkek’te düştü

ACT Havayolları’na ait Türk kargo uçağı Kırgizistan’ın başkenti Bişkek’e inişi sırasında yerleşim bölgesine düştü. İkisi pilot dört mürettabat ile uçağın düştüğü bölgedeki 33 kişi hayatını kaybetti. Ulaştırma Bakanlığı, Bişkek’e iki uzman gönderileceğini açıkladı.

Uçak, Bişkek Havalimanı’na iniş sırasında binaların üzerine düştü. Kırgız makamlarından alınan ilk bilgiye göre 37 kişi hayatını kaybetti.

Bunlardan 4’ü mürettebat, 33’ü de üzerine uçağın düştüğü evlerde bulunanlar.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri, uçağın ağır hava koşulları ve yoğun sis nedeniyle düşmüş olabileceğini belirtiyor. Uçağın düştüğü köyde yıkılan ve çoğunda yangın çıkan yaklaşık 15 binada hayatını kaybedenlerden 6’sı çocuk.

Bişkek Manas Havalimanı yetkilileri, havalimanının en erken bugün akşam saatlerine kadar, iniş ve kalkışlara kapatıldığını duyurdu.

Kimlikleri belli oldu

Hayatını kaybeden mürettebattan ikisi pilot ikisi de yükleme uzmanı. Bu kişilerin isimleri de belli oldu. Uçakta, Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Öndül ile Yükleme Uzmanları Melih Aslan ile İhsan Koca bulunuyordu.

Hong Kong’dan havalanan kargo uçağı Türkiye saati ile 04.45’te düştü.

Düşen uçak Boeing 747 tipi. Uçağın 2003 yılında imal edildiği öğrenildi.