4 Mayıs seçimleri için geri sayım sürüyor. YSK, 5 ittifak ve 32 partinin oy pusulasındaki yerlerini çekilen kurayla belirlenmişti. Ancak milletvekili aday listesinin YSK'ya sunulmasının ardından parti sayısı 26'ya düştü.

6 PARTİ YERİNİ KAYBETTİ

Seçime CHP listelerinden girecek partiler listeler sunmadığı için listedeki yerlerini kaybetti. Gelecek, DEVA, Saadet, Türkiye Değişim Partisi ve Demokrat Parti oy pusulasında yer almayacak.

MİLLET İTTİFAKI: CHP VE İYİ PARTİ

Millet İttifakı cephesinde pusulada CHP ve İYİ Parti yer alacak.

YSK BAŞKANI: 26 PARTİ LİSTESİNİ KURULUMUZA SUNDU

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 28'inci dönem milletvekili genel seçimleri için 26 siyasi partinin milletvekili listesini sunduğunu açıkladı.

Milletvekili genel seçimlerine girecek partilerin, aday listelerini YSK'ya teslim etmeleri için tanınan süre saat 17.00'de sona erdi. YSK Başkanı Ahmet Yener, sürenin dolmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Yener, "Bugün itibarıyla listelerini Adalet Birlik Parti, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Zafer Partisi saat 17.00 itibarıyla listelerini kurulumuza teslim etmişlerdir. Kurulumuz saat 17.00 itibarıyla 2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 13, 14, 15 ve 16'ncı maddelerinde belirtilen koşulları siyasi partilerin yerine getirip getirmediğini 11 Nisan Salı gününe kadar inceleyecek ve varsa eksiklikleri, ilgili siyasi partilere tamamlamaları için bildirilecektir. Toplam 26 parti listesini kurulumuza sundu" dedi.

Yener, YSK'nin saat 17.00 itibarıyla aday listesi sunan siyasi partilerin Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 13, 14, 15 ve 16'ncı maddelerinde belirtilen koşulları yerine getirip getirmediğini 11 Nisan Salı gününe kadar inceleyeceğini, varsa eksiklikleri ilgili siyasi partilere tamamlamaları için bildirileceğini söyledi.

Sürecin demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyen Yener, 14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 26 siyasi partinin aday listesi sunduğunu dile getirdi.