15 yıl sonra Rusya'nın nüfusunun yüzde 30'u Müslümanlardan oluşacak

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, 15 yıl sonra, Rusya nüfusunun yüzde 30’unu Müslümanların oluşturacağını söyledi.

Dünya 05.03.2019 - 00:07 05.03.2019 - 00:07

Gaynutdin, Moskova’da katıldığı bir konferansta, Rusya’da Müslümanlık  faktörünün İslam’a katılan Rusların sayısındaki artış ile daha da önemli hale  geleceğini belirtti.

Rusya’da Müslüman sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken  Gaynutdin, “Uzmanların tahminlerine göre, 15 yıl sonra Rusya nüfusunun yüzde  30’unu Müslümanlar oluşturacak." dedi.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda sadece Moskova bölgesindeki camilere  gelenlerin sayısının 320 binden fazla olduğuna işaret eden Gaynutdin, bu rakamın  bir rekor olduğunu vurguladı.

Camilere gelenlerin, ülkedeki Müslüman sayısındaki artışın bir  göstergesi olduğunu belirten Gaynutdin, her geçen yıl bayram namazını kılanların  sayısında, önceki yıllara göre artış olduğunu söyledi.

Gaynutdin, “Rusya’nın büyük şehirlerinde uygun kültürel ve eğitim  altyapısına sahip düzinelerce yeni camiye ihtiyaç var.” değerlendirmesinde  bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@