2018'in son MGK'sının gündemi yoğun!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) 2018 yılının son rutin toplantısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yoğun gündemle toplanacak.

Gündem 27.11.2018 - 09:45 27.11.2018 - 09:45

MGK’nın öncelikli konusu Suriye’deki gelişmeler olacak. Suriye’de ABD ile yürütülen Münbiç ve Rusya ile yürütülen İdlib süreçleri ele alınacak. Türk ve ABD askerlerinin ortak devriyelerinin başladığı Münbiç’in PYD’den arındırılmasının hızlandırılması için alınacak önlemler değerlendirilecek.

Türkiye’nin uyarılarına rağmen terör örgütü PKK/PYD/YPG’yi Suriye sahasında “ortak” olarak kullanmakta ısrar eden ABD’nin Türkiye sınırı boyunca yeni üsler inşa etmesinin de kurul gündemine gelmesi bekleniyor. Bu çerçevede bölücü örgüte ABD’nin silah başta olmak üzere diğer lojistik desteği de değerlendirilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın hem terörle mücadele hem de Suriye konusunda Rus mevkidaşı ile temasları hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

MGK’da terörle mücadelenin yanı sıra Türkiye’nin petrol ve doğal gaz arama sondajlarına başladığı Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.

Bu kapsamda Barbaros Hayrettin Paşa sismik arama ve Fatih sondaj gemilerinin faaliyetlerindeki son durum görüşülecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@