23 Nisan'da Türkiye'den dünyaya Sevgi ve Birlik konseri!

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “7 tepenin şehrinden 7 kıtaya” sloganıyla gerçekleştirilecek ve İletişim Başkanlığı’nın YouTube kanalından yayınlanacak olan konserde, İstanbul semalarından tüm dünyaya sevgi ve birlik çağrısında bulunulacak.

Gündem 18.04.2020 - 14:46 18.04.2020 - 14:46

Yunus Emre’nin “Dünya benim rızkımdır, insanlıksa milletim” sözleriyle başlayacak olan konserde, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanmakta olan bu zor dönemde, değerli sanatçılarımızın İstanbul’un yedi farklı noktasından gerçekleştireceği performanslarıyla tüm dünyaya dayanışma mesajı verilecek.

Salgınla mücadele etmekte olan birçok ülkeye tıbbi malzeme yardımında da bulunan Cumhurbaşkanlığı, kıtaların buluştuğu İstanbul’da bu kez de kalpleri buluşturarak birlik ve bütünlük bilincini vurgulayacak. “7 tepenin şehri İstanbul’dan 7 kıtaya” mesajıyla gerçekleşecek olan konser, İletişim Başkanlığı’nın YouTube kanalından yayınlanarak tüm dünyada izlenebilecek.

Ludwig van Beethoven’in 9. Senfonisi’nin Franz Liszt tarafından yapılmış̧  piyano düzenlemelerinin dünyadaki sayılı icracısından olan piyanistimiz İdil Biret, “İnsanlık Senfonisi” olarak da bilinen bu ölümsüz eseri İstanbul Boğazı’nda seslendirecek.

Arpist Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçısı Bora Uymaz ise, Yunus Emre’nin “Ben Yürürem Yane Yane” ilahisini Kızkulesi’nde icra edecekler. Ayasofya’da neyzen Yavuz Akalın “Segah Peşrev” (Yusuf Paşa), Topkapı Sarayı’nda udi Murat Bağdatlı “Kürdilihicazkâr Longa” (Kemani Sebuh), Galata Kulesi’nde flüt sanatçısı Elif Yurdakul Baykurt “Syrinx” (Claude Debussy), Dolmabahçe Sarayı’nda tamburi Özer Özel ve kemence sanatçısı Aslıhan Özel “Nihavend Saz Semai” (Mesut Cemil Bey), Pierre Loti Tepesi’nde kanuni Serkan Mesut Halili “Şehnaz Longa” (Santuri Ethem Bey) eserlerini seslendirecekler. Muhteşem İstanbul manzaraları fonunda gerçekleşecek konserde, gerek Klasik Türk Müziği gerekse Klasik Batı müziğinden eserler sunulurken; Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş̧ -ı Veli, Pir Sultan Abdal’dan Immanuel Kant, Thomas Aquinas, Alphonse de Lamartine’e Doğu ve Batı dünyasının önemli düşünürlerinin sevgi ve insanlık mesajları da müziğe eşlik edecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@