2500 yeni virüs türü keşfedildi! Bu virüsler kansere yol açıyor!

Bilim insanları insan ve hayvan hücrelerinin DNA'larını inceleyerek 2500’den fazla yeni virüs keşfetti. Bu metot ile keşfedilen virüslerin birçoğu konusunda bilim insanlarının hiçbir fikri yok.

Sağlık 21.02.2020 - 18:15 21.02.2020 - 18:15

ABD’nin Maryland eyaletinde doktor Chris Buck ve ekibi tarafından Ulusal Kanser Enstitüsü için gerçekleştirilen bir çalışmada 2500 yeni virüs türü keşfedildi. Daha önce alınmış insan ve hayvan hücresi örneklerindeki DNA'ları inceleyen uzmanlar kansere yol açan virüsleri araştırırken bu keşfi yaptı.

2 bin 514 yeni virüsten 609’u bugüne kadar görülen hiçbir virüse benzemiyor. CRESS grubu virüslerden olan yeni bir tip virüs ise kendi türünün en büyüğü olarak belirlendi.

Bu virüslerden 100’den fazlası insanlar için potansiyel tehlike olarak belirlendi.

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünden sonra virüsler konusunda yapılan araştırmalar kamuoyunun gündeminde üst sıralara çıkmış durumda. Bilim insanları sürekli evrim geçiren virüslerin henüz hiç keşfedilmemiş ve insanlar için büyük tehlike arz edebilecek olan türlerinin doğada bulunabilme ihtimalini oldukça yüksek olarak tanımlıyor.

Coronavirüsü yayılıyor

Ölümcül yeni bir koronavirüs şimdi en az 13 ülkeye ulaştı. 27 Ocak Pazartesi itibariyle, onaylanmış 2794 virüs vakası var, on binlerce insan dünya çapında tıbbi gözetim altında tutuluyor. En son raporlara göre, seksen bir kişi virüsle öldü.

Daha fazla ölümün geleceği tahmin ediliyor. Çin sağlık bakanı Ma Xiaowei Pazar günü yaptığı açıklamada, virüsün belirtiler gösterilmeden yayılabileceği anlamına geliyor. Bu, insanlar arasındaki geçişi sınırlamanın daha zor olacağı anlamına geliyor.

Virüsün Asya'da ve ABD, Avustralya ve Avrupa'da doğrulanmış vakaları vardır. Şimdiye kadar, Çin dışındaki tüm vakalar, salgının başladığı Hubei eyaletinden ya da çevredeki bölgeden seyahat eden insanlarda görülüyor. Ancak, virüsün önümüzdeki günlerde ve haftalarda bu ülkelerde yayılmaya başlayıp başlamayacağını öğreneceğiz.

Anakara Çin, Hong Kong, Makao, Tayland, ABD, Avustralya, Japonya, Malezya, Singapur, Tayvan, Fransa, Güney Kore, Vietnam, Kanada ve Nepal'de teyit edilmiş vakalar bildirilmiştir. Kaydedilen ölümlerin hepsi Hubei eyaletinde gerçekleşti.

Büyüyen salgın

Salgının ölçeği, virüsün insanlar arasında ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde geçtiğine bağlı olacaktır. 18 Ocak'a kadar toplanan verileri kullanarak, Natsuko Imai ve Imperial College London'daki meslektaşlarının yaptığı bir analize göre, virüs bulaşmış her bir kişinin ortalama olarak 1,5 ila 3,5 kişi arasında geçtiği görülüyor .

Benzer tahminleri kullanarak Oxford Üniversitesi'ndeki Robin Thompson virüsü İngiltere'ye getiren bir kişinin virüsü ülkedeki diğer kişilere aktarma şansının üçte bir olduğunu tahmin ediyor . Bu tahmin, salgının başından itibaren toplanan verilere dayanmaktadır. Thompson, ülkeler virüsün yayılmasını kontrol etmek için önlemler aldıkça bunun gerçekleşme olasılığının daha az olacağını umuyor.

Ancak virüs hakkında hala bilmediğimiz çok şey var ve bazı araştırmacılar virüsün tahmin edilenden daha hızlı yayılabileceğini öne sürüyor. Bir çalışma, 10 ve 21 Ocak arasında toplanan verilere dayanarak , virüsü olan her kişinin onu 3 ila 5 kişiye geçirebileceğini tahmin ediyor . Hong Kong Çin Üniversitesi ve meslektaşları Shi Zhao tarafından yapılan çalışma, virüsün aslında düşünülenden çok daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor.

Thompson'un tahmini, virüsün semptomlar ortaya çıkana kadar bulaşıcı olmadığı varsayılarak hesaplandı - ve artık böyle görünmüyor. Thompson, “Virüs belirtiler gösterilmeden yayılabilirse, virüsün neden SARS'den daha hızlı yayıldığını açıklayabilir” diyor Thompson.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD'de şu ana kadar sadece beş vaka bildirilmiş olmasına rağmen, virüsün ülkedeki kişiden kişiye yayılmasının “ bir dereceye kadar ortaya çıkmasının ” muhtemel olduğu konusunda uyarmaktadır .

SARS'tan Dersler

Yeni virüsün neden olduğu pnömoni ile 2003'te başlayan küresel bir salgın sırasında 8000'den fazla insanı enfekte eden SARS (şiddetli akut solunum sendromu) arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Virüsler aynı aileden olup, her ikisi de ateşe ve Zatürre.

Şimdiye kadar, yeni virüsün ölüm oranı daha düşük görünüyor. Bildirilen vaka ve ölümlerin sayısına bağlı olarak, oran SARS için yüzde 9,6 oranıyla karşılaştırıldığında yüzde 2,8 civarındadır. Ancak virüsün ne kadar tehlikeli olduğundan emin olmak için çok erken. Thompson hala salgının ilk günlerindeyiz diyor.

Virüs SARS'tan daha hızlı yayılıyor.

“SARS'ın bin davaya neden olması birkaç ay sürdü,” diyor Thompson. “Bu, üç haftada [3000] vakaya neden oldu."

SARS salgını 2004 yılına kadar sona ermişti - o zamandan beri bildirilen bir vaka yok . Sağlık kurumları, insanları virüsle izole ederek ve hava yolculuğu yolcularını tarayarak virüsü kontrol altına aldı. Semptomlar ortaya çıkmadan önce yayılabilen bir virüsle bu tür önlemler daha zor olacaktır.

Virüsün daha bulaşıcı veya ölümcül olması için mutasyona uğraması ihtimali de her zaman vardır. Bununla birlikte, virüsün insanlar içinde mutasyona uğradığına dair henüz bir kanıt yoktur ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen hafta bir basın toplantısında virüsün kararlı göründüğünü söyledi.

Peki, ne kadar endişeli olmalıyız? Örgüt, virüs riskinin “Çin'de çok yüksek, bölgesel düzeyde yüksek ve küresel düzeyde yüksek” olduğunu söylese de, DSÖ hala uluslararası endişe veren bir halk sağlığı acil durumu ilan etmekten uzak durmaktadır.

CDC salgını “çok ciddi bir halk sağlığı tehdidi” olarak tanımlıyor. “Mevcut durumdan oldukça endişeliyim” diyor Thompson. O, WHO'nun virüs Çin dışındaki insanlar arasında yayılmaya başladığında ve ne zaman yayıldığını resmi olarak bir halk sağlığı acil durumu ilan etmesini bekliyor. “Kesinlikle gerginim” diyor.

Formayı Yavaşlatma

Bu arada, Çin'deki sağlık otoriteleri, virüsün yayılmasını kontrol etmek için benzeri görülmemiş önlemler aldı. Salgının başladığı Wuhan kilitlendi - toplu taşıma araçları kapatıldı, havaalanı kapatıldı ve kişisel motorlu taşıtların kullanımı yasaklandı . Wuhan'da şehirdeki göçmenlik hizmetleri askıya alındı . Başka milyonlarca şehir de kilitlenerek on milyonlarca sakini etkiledi.

Çinli yetkililer Ay Yeni Yılı tatilini de uzattılar. Resmi tatil 30 Ocak'ta sona erecekti, ancak 2 Şubat'a kadar uzatıldı ve okullar ve üniversiteler bir sonraki duyuruya kadar kapalı kaldı . Giderek artan bir ülke listesi Çin'den gelen hava yolcularını taramaktadır. Moğolistan Çin ile sınırlarını kapattı ve Malezya hükümeti etkilenen bölgelerden insanlara vize vermeyeceğini söyledi.

Çin hükümeti ayrıca pazarlarda ve restoranlarda yaban hayatı satışını geçici olarak yasakladı. Virüsün kökenleri hala belirsiz olmakla birlikte, virüsün yarasalardan insanlara, muhtemelen yılanlar veya minksler yoluyla geçtiği düşünülmektedir . Bu hayvanların hepsinin, virüsün ilk vakalarının rapor edildiği Wuhan'daki Huanan deniz ürünleri pazarında satıldığı bildirildi.

Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS) yasağın kalıcı hale getirilmesi çağrısında bulundu. WCS'den Christof Walzer yaptığı açıklamada, “Yasadışı düzenlenmiş, yasadışı yaban hayatı ticareti ile karıştırılmış canlı hayvan pazarları, virüslerin yaban hayatı ev sahiplerinden insan nüfusuna yayılması için eşsiz bir fırsat sunuyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@