31 Mart YEREL seçim sonucu bana ne anlatıyor ?

Birinci bölüm

Yüksek seçim kurulu seçim sonucunu RESMEN ilan edinceye kadar sonuç üzerindeki tartışmalar bitmeyecek gibi görünüyor. Her cenah oy oranlarını kendi arzusuna göre yorumlamağa devam edecek.

Bendeniz oy oranlarının okuyanlarımız tarafından araştırılmasını yeğliyorum. Okuyanlarımı bu yazıda rakamlar ile meşgul etmek istemiyorum. Seçim sonucunu Türkiye geneli ile İstanbul ve Ankara özelinde yorumlarsam,

  • Türkiye Genelinde Belediye Başkanlığı oy oranları halkın Cumhur ittifakına desteğini bir miktar artırarak Saygın R. T. Erdoğan’a güveni devam ettirdiğini gösteriyor.
  • Türkiye Geneli İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi oy oranları ise halkın CUMHUR ittifakına desteğini Belediye Başkanlığı oylarının da üzerinde bir oranda desteklediğini gösteriyor.
  • Bazı Büyükşehir Belediyelerinin özellikle Ankara’nın CHP ye kaybedilişi Cumhur İttifakı aleyhine bir genel durum olduğu yanılgısına yol açıyor. Bu yazı kaleme alındığında henüz İstanbul seçim sonucu belli olmadığından İstanbul’u yazmayı doğru bulmadım.
  • Cumhur ittifakına destek Türkiye’nin yedi bölgesinde bölgeler bazında da devam ediyor.
  • Güneydoğu bölgemizde Cumhur ittifakı üstünlüğünü karşı tarafın neredeyse iki misli olarak artırmış bulunuyor

Bu seçim yerel bir seçim lakin küresel bir ilgiyi ve beklentileri de etkileyen bir seçim oldu.

Gerek ABD derin küresel çetesinin, gerek Yunanistan PONTUS cemiyeti’nin,  gerek AB ne mensup bazı ülkelerin seçime ilgilerini, sandık sayımlarına varıncaya kadar hiçte nezakete uymayan müdahale edici ifadeler ile göstermeleri, Türkiye’nin yerel seçiminin neredeyse dünyanın GENELİNİN ilgisi dahilinde olduğunu gösterdi.

Küresel derin çetenin Cumhur ittifakı ve Saygın R.T.Erdoğan’a halk desteğinin yüzde ellinin altına düşeceğine dair umudu karşılık bulmadı ve üzülmenin ötesinde hırçınlaştılar.

Cumhur ittifakının Saygın RTErdoğan ile MHP tarafından oluşturulmuş olması, ittifakın bir tarafının ‘Türk Milliyetciliği‘’ idealine bağlı oluşunun Güneydoğu seçmeni nezdinde hiç te tepki almadığı, aksine tasvip edildiği ortaya çıktı. Güney doğu halkımızın, Kürtlerin Türk Milleti kavramı ile hiçte sorunlu olmadığı, her geçen seçimde ayrılıkçı Kürtçü çabanın her seçimde  daha da destek kaybediyor oluşu bence bu seçimin üzerinde daha yoğun durulması gereken bir sonucu.

Dramatik bir durum olarak yorumlanabilir ama olumsuz olarak vurgulanan Ekonomik durumun öteden beri Saygın RTErdoğan’a destek veren seçmende olumsuz bir tavra yol açmadığı ortada yani, amiyane tabir ile patlıcan biber spekülasyonu Erdoğan destekçilerini olumsuz etkilememiş.

Bu seçimin bir ‘’ beka meselesi ‘ olduğu vurgusunun seçmen nezdinde karşılık bulduğu kesin.

Tayyip Erdoğan destekçilerinin çok az rastlanılacak bir irfan ile Sn. Erdoğan’a çok açık olarak        ‘’sana desteğimi devam ettiriyorum ama bize RAĞMEN bize dayattığın adaylara senin HATIRINA RAĞMEN destek vermiyorum ‘’ dediği ortada.

31 mart seçimlerindeki seçime iştirak oranının daha önceki seçime iştirak oranından yaklaşık 3.5 puan daha düşük oluşunu, gösterilen adaylara seçmen tepkisinden ötürü olduğunu belirtmek bize göre kehanet olmayacaktır. Karşı tarafa oy vermekten imtina eden seçmen taraf olduğu partinin adayına da oy vermemek için sandığa gitmezken, bu tavrın muhalif olduğu tarafa destek anlamına geleceğini fark edememiş veya fark ettirilememiş olmalıdır.

Bayburt ve Erzincan seçimleri bu adaylara olan tepkiyi bas bas bağırıyor. Bayburt AK partinin her seçim ezici bir çoğunlukla kazandığı, Erzincan AK Partinin çok açık bir çoğunlukla kazandığı, Bayburt Sn. RTErdoğan’a üst üste verdiği destekle Türkiye’de birinci olan il iken, her iki ilde de AK Parti adaylarına olan tepkiden ötürü Belediye Başkanlıklarını MHP kazandı.

Gelecek yazımızda, bölüm 2 de İstanbul seçimi özelinde sandık kurulları operasyonunu, AK parti Teşkilatlarının durumunu, sandık operasyonunun istihbar edilip edilmediğini, operasyona kimlerin nasıl müdahale ettiğini, Cumhur ittifakından nefret eden bazı AK partililerin nefret sebeplerini, AK Partide aday tespitlerinde etkin olan unsurları konu edelim

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman sümer
Osman sümer - 5 ay Önce

Murat bey tesbitleriniz doğru. Aklımızın ermediği Reis'in bizlerin tepkisini duymaması ve görmemesi.
Rabbim en iyisini bilir.Amenna.

Şuayip Bişkin
Şuayip Bişkin - 5 ay Önce

Yine çok GÜZEL bir yazı

ALLAHU-AEKBER

Biz Milyonları topluyoruz
Onlar ellibin kişi bile toplayamıyor
AMMA nerdeyse bizim kadar hatta Ankara Istanbulda bizden fazla oy alıyorlar.

Asıl araştırılması gereken bu.
REIS BAŞKANIM BAŞKOMUTANIM RTE KARDEŞİM DEVLET HOCAM
Sizde olmazsanız vay
Doğu Güneydoğuda AK parti Savcı Sayan gibi doğru Adaylarla oylarını arttırdı.
ANKARA Istanbul.. Kırşehir.. Anadolu ve Batıda oy kaybetti neden acaba
KRIPTO FETÖCÜ CHDPKKIYSD DHKPC YSK SANDIKLARDA SKM AK PARTININ IÇINDE HALA HAKIM ONA GÖRE

ANKARAda Ankaralı Sn Turgut ALTINOK Enver Demirel Yaşar Yildirim gibi,
ISTANBULda Karadenizli Sn Süleyman SOYLU Hayati Yazici Numan Kurtulmuş Metin Külünk gibi,
OLMALIYDI.
REIS CUMHUR BAŞKANIMIZ BAŞKOMUTANIMIZ RTE KARDEŞIMi yanıltanlar YSK daki oyları kasden eksik giren girmeyen KRIPTO memurlar Yetkiler hesap vermelidir.
SKM BIR TANE PROGRAMCI PROFESYONEL YOK ARALARINDA
Onun bunun adamı var.
BELEDIYE BAŞKAN ADAYININ DEĞIL.??!!
Bu Seçimde Belediye BAŞKAN adayının kendine ait Seçim Koordinasyon ve SANDIK görevlisi ekibinin olması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.
REIS CUMHUR BAŞKANIMIZ BAŞKOMUTANIMIZ RTE KARDEŞIM Melihin Turgutun kendi öz ekibi vardı. BAŞARI ORDAN GELIYORDU.
Bizim sandık görevlileri para için görev alan garibanlardı. Universite mezunu çok azdı.
Istanbul daki oy çalma oyunu ANKARA Adana KIRŞEHİR.. ..ve heryerde yapılmış gibi REIS

CUMHUR ITTIFAKI AK PARTI MHP BBP KAZANDI ELHAMDÜLILLAH
ŞÜKÜR NAMAZLARIMIZI KILALIM AK YIĞIT ÜLKÜCÜ ALPEREN DOSTLAR

TÜM Belediye BAŞKANLARI Encümenler MUHTARLAR VATAN MILLET DEVLET ÜMMETE HAYIRLI UĞURLU OLSUN
ALLAH CC BAŞARILI KILSIN BAĞIŞLASIN MUHAFAZA BUYURSUN AMIN AMIN AMIN

Şuayip BIŞKIN
ESK BAŞUZMAN
CUMHUR BAŞKANIM
BAŞKOMUTANIM REIS RTE
DEVLET VATAN MILLET BAYRAK
ÜMMET HÖH GÖNÜLLÜSÜ

Harput Komandosu
Harput Komandosu - 5 ay Önce

Sn. Erdoğan’a çok açık olarak ‘’sana desteğimi devam ettiriyorum ama bize RAĞMEN bize dayattığın adaylara senin HATIRINA RAĞMEN destek vermiyorum ‘’ dediği ortada.

Ahmet Gülhan Eser
Ahmet Gülhan Eser - 5 ay Önce

Allah razı olsun hocam, hislerimize rehber olmuşsunuz.

E.yigit.
E.yigit. - 5 ay Önce

Cok yanlis adaylar secildi halk akp li olmasina ragmen baska adaylara oy verdi. Bir an evvel düzeltilmeli bu yanlislar. Ve paralel son hizla calisiyor. Bir an önce temizlenmeli bunlar. Allahim yar ve yardimcisi olsun CUMHUR ITTIFAKININ. Bilgilendirmeler icin sagolun varolun hocam.

Mustafa Değirmencioglu
Mustafa Değirmencioglu - 5 ay Önce

Hocam özellikle İstanbul da CIA ve birleşmeleri görülmedik bir oyun oynadı sandık kurulu başkanı ve üyeleri kimlertarafindan atandı

Osman korkmaz
Osman korkmaz - 5 ay Önce

Sana katılıyorum agabeyim yolun açık olsun

banner5