32. Gün'de ilahiyatçıların başörtüsü polemiği

32. gün’ün dünkü konuğu almanya milli görüş teşkilatı kurucularından zeynel abidin’in kızı, müslüman kadınlar derneği cemiyeti nisa’nın 10 yıllık başkanı ve 45 yaşında başörtüsünü çıkaran emel algan'dı.

Genel 20.06.2008 - 20:23 20.06.2008 - 20:23

32. Gün'ün dünkü konuğu Almanya Milli Görüş Teşkilatı Kurucularından Zeynel Abidin'in kızı, Müslüman Kadınlar Derneği Cemiyeti Nisa'nın 10 yıllık başkanı ve 45 yaşında başörtüsünü çıkaran Emel Algan'dı.

Başörtüsü'nün İslam'daki yeri, kadını özgürleştirip özgürleştirmediği, siyaset ekseninde konuşulmasından kaynaklanan sıkıntının da tartışıldığı programa Emel Algan'ın yanı sıra İlahiyat Araştırmacısı Başkent Kadın Platformu'ndan Hidayet Şefkatli Tuksal, Prof. Şahin Filiz ve Prof. Hayri Kırbaşoğlu da katıldı.

Milli Görüşün liderlerinden Zeynel Abidin'in kızı Emel Abidin Algan 33 yıl sonra başörtüsünü çıkarma nedenlerini ve aldığı tepkileri anlattı.

Başörtülü kadının hayatının çok zor olduğunu belirten Emel Abidin Algan, çıkardıktan sonra kendisini daha dindar hissettiğini söyledi. Ayrıca programa konuk olarak katılan Prof. Hayri Kırbaşoğlu başörtüsünün farz olduğunu vurgulayarak Algan'ın açıklamalarına tepki gösterirken Prof. Şahin Filiz ile aralarında Atatürkçülük ve Laiklik konusunda sert bir polemik yaşandı.

Yorumlar