Tarih öncesi çağlarda ilk dinozorların ortaya çıkmasından milyonlarca yıl evvel okyanuslarda kol gezen deniz canavarına, Joe Biden'a atıfla "Syllipsimopodi bideni" adı verildi. Çalışmayı yapan yapan bilim insanı, bu atfın Biden'ın bilime olan desteğinden dolayı yapıldığını söyledi.

328 milyon yaşındaki bir vampir mürekkep balığı fosiline ABD Başkanı Joe Biden'ın adı verildi.

ABD'nin en kuzeyinde, Kanada sınırında yer alan ve deniz kıyısı bulunmayan Montana eyaletinin muson yağmurlarıyla yıkandığı, Güney Asya'daki Bengal Körfezi'ne benzer coğrafi yapıda olduğu, tropikal sularla kuşatıldığı dönemden kalma bir vampiropod (vampir mürekkep balığı ve ahtapotun dahil olduğu aile) fosili üzerinde çalışan New York'taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nden paleontolog Christopher Whalen, bunun vampiropodların bilinen en eski atası olduğunu saptadı. Bu buluş, grubun sularda dolaşmaya başladığı dönemi bilinenden 82 milyon erkene aldı.

JOE BİDEN'A ATIF: SYLLİPSİMOPODİ BİDENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile telefonda görüştü

Whalen'ın çalışmasıyla ilgili dün Nature Communications dergisine yayımladığı makalede, fosile Başkan Biden'a atıfla "Syllipsimopodi bideni" adının verildiği görüldü.

10 kollu fosil, kollarında emiciler olduğu bilinen en eski kafadanbacaklı. Modern kalamar ve mürekkep balığının 10 kolu, ahtapotun 8 kolu, kalamardan ziyade ahtapotla yakın akraba vampir mürekkep balığının 8 kolu ve körelmiş kollar olduğu düşünülen iki lifli filamenti var.

Yani 10 kollu S. bideni, tüm kafadanbacaklıların filamentlere indirgenmeden ve nihayetinde kaybolmadan önce bir zamanlar 10 kolu olduğunu gösteriyor. Whalen'ın ekibine göre 10 kol sayesinde S. bideni'nin yırtıcılığı daha da artıyordu.

BİDEN'IN ADININ VERİLMESİNİN SEBEBİ, BAŞKANIN BİLİME OLAN DESTEĞİ

328 milyon yıllık fosile Biden adının verilmesi ise, 79 yaşındaki kurt siyasetçinin seçilmiş en yaşlı ABD Başkanı olmasından kaynaklanmıyor. Whalen, 46. Başkan'ın "antropojenik iklim değişikliğiyle mücadele için ortaya koyduğu planlar ve siyasetçilerin bilim insanlarını dinlemesi gerektiği yönündeki görüşünden" cesaret alarak yaratığa Biden adını verdiğini belirtti.