4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı.

Yaşam 09.03.2018 - 00:28 09.03.2018 - 00:28 Bülent Deniz
"Dünyayı iyilik değiştirecek" sloganıyla düzenlenen organizasyonda konuşan Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, TDV'nin bin şubesi ve hizmet götürdüğü 140 ülkedeki iyilik paydaşlarıyla yaptığı ortak çalışmada, 1500 iyilik hikayesinin incelendiğini ve bunlardan yedisinin insanlığa duyurulmasına karar verildiğini belirtti.

"En büyük ödülünü Allah'ın vereceği iyiliğin, sadece Allah'ın rızasını kazanmak için yapılması gerektiğini" vurgulayan Erbaş, iyiliğin içinde zerre kadar gösteriş olmaması gerektiğini anlattı.

Erbaş, Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sadece bir ödül töreni ya da iyiliği ödüllendirme çalışması olmadığını vurgulayarak, "Bu ödül, kötülüklerin yer yüzünü kuşattığı, vicdanları esir aldığı bir dünyada iyiliği hakim kılmak, iyiliği gündem yapmak adına, zihinlerde ve gönüllerde farkındalıklar oluşturmaktır, iyilik seferberliği başlatmaktır" dedi.

"Kadının eli, dünyada iyiliği egemen kılmaya muktedir bir eldir"

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) destansı bir mücadele verdiğini ifade eden Erbaş, harekatta şehit olanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne de değinen Erbaş, kadının değerinin ve annelerin kıymetinin, yılda bir güne tahsis edilerek takdir edilemeyeceğini söyledi.

Kadının kalbinin, merhametinin ve zarafetinin, yeryüzünü güzelleştirecek en büyük imkan olduğunu belirten Erbaş, "Kadının eli, dünyada iyiliği egemen kılmaya muktedir bir eldir. Çünkü bu el bütün insanları büyüten, eğiten, yetiştiren anne elidir, şefkat elidir" ifadelerini kullandı.

"Vefa ödülü" ödül töreninde açıklanacak

İyilik Ödülleri kapsamında "Vefa Ödülü" verildiğini de hatırlatan Erbaş, "İnşallah Vefa ödülünü, o gün Külliye'de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ve himayelerinde yapmış olduğumuz programda açıklayacağız" dedi.

Herkesten birbirine iyilik yapmasını isteyen Erbaş, gazetecilere de "iyilik haberleri" yapmalarının önemli olduğunu hatırlattı.

4. Uluslararası İyilik Ödülleri töreni, TDV'nin kuruluş yıl dönümü olan 13 Mart Salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek.

Ödül kazananlar belli oldu

4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahipleri şöyle:

  • Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan ve ülkenin dört bir yanındaki engelli hayvanlar için ücretsiz protez ve yürüteç imal eden Hasan Kızıl.

  • Tanzaya'da Masaili bir çiftçiyle evlenip daha sonra bölgedeki çocuklar ve kadınların eğitimine destek veren, okul bahçelerine ağaç diken ve meyve bahçeleri yapan Sevde Sevan Usak.

  • İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki bakkalının bir kısmını kütüphaneye çeviren, mahallenin çocuklarına kitap dağıtıp okudukları kitap karşılığında onlara hediyeler veren Kanber Bozan.

  • Kanada'nın Montreal kentindeki Müslüman lokantasında parası olmayan herkese ücretsiz yemek ikram eden Yahya Hashemı ve Ala Abdelrazaq Jabur.

  • İstanbul'da kendi imkanlarıyla oluşturduğu "Aşhane" aracıyla her gün yüzlerce evsiz ve ihtiyaç sahibine sıcak çorba dağıtan Mahmut Karaman.

  • ABD'de ölümcül hastalığa yakalan çocukları evlat edinen 62 yaşındaki Libyalı Muhammed Bzeek.

  • Sokak çocuklarına ve evsizlere rehabilite çalışmalarında bulunarak destek olan Kadıköy Tarihi Hasanpaşa Camii din görevlisi Levent Uçkan.


AA


Yorumlar
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@