Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun kimliği kripto para dünyasının en büyük bilinmezi olmaya devam ediyor. Çok sayıda kişi kendini Nakamoto olarak tanımladı.

50 MİLYAR DOLARLIK CÜZDAN

İlk Bitcoin'in üretildiği 2009 yılından beri Nakamoto'ya ait olduğu belirtilen cüzdanda 1 milyon adet BTC bulunuyor. Bu da yaklaşık 50 milyar doların üzerindeki bir fiyata tekabil ediyor. Bu cüzdanın sahibinin dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu da ortda...

TARTIŞMA KONUSU OLAN DAVA SONUÇLANDI

Satoshi Nakamoto'nun kimliğine dair bir dava Florida'da sonuçlandı. Bitcoin'in mucidi olduğunu iddia eden Craig Wright'ın eski ortağı David Kleiman'ın varisleri de bu savı kullarak Wright'a 50 milyar dolarlık dava açtı. Kleiman ölünce varisler üretilen 1 milyon BTC'nin yarısını istemişlerdi. Florida'da açılan davada mahkeme jürisi Kleiman varislerinin iddialarını reddetti. Ancak Dave Kleiman ve Craig Wright'ın kurduğu W&K Information Defence Research LLC şirketi nedeniyle varislere 100 milyon dolarlık fikri mülkiyet hakkı verildi. 

'ŞÖHRET VE PARA İSTEMİYORUM, BENİ KENDİME BIRAKIN'

İlk olarak 2016 yılında Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright kamuoyunda kabul görmedi. Wright o dönemde yaptığı açıklamalarda vergi kaçırması soruşturması nedeniyle kimliğini paylaştığını belirtmişti. Wright'in Avustralya'daki evi vergi kaçırma soruşturması kapsamında mali polis tarafından aranmıştı. Bitcoin'in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, "Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter" dedi.