53 yıldır demir dövüyor!

Bitlis'te 8 yaşındayken başladığı demircilik mesleğini 8 metrekarelik dükkanında sürdürmeye çalışan 61 yaşındaki Sabri Bakır, 53 yıldır demir döverek ailesini geçindiriyor.

Yaşam 22.10.2019 - 22:25 22.10.2019 - 22:25 Bülent Deniz

Bitlis'te çocukken başladığı demirciliği öğrenmek için 10 yıl çıraklık 20 yıl da kalfalık yapan 61 yaşındaki Sabri Bakır, daha sonra Şerefiye Camisi'nin yanındaki tarihi mekanda atölye açtı.

8 metrekarelik dükkanında 23 yıldır ısıttığı demirlere çekiç darbeleriyle şekil veren Bakır, ilerleyen yaşına rağmen unutulmaya yüz tutan mesleğini ilk günkü heyecanıyla yaşatmaya çalışıyor.

Çırak bulamıyor

Dürüst esnaflığı ve azmiyle 4 yıl önce "Yılın Ahisi" seçilen Bakır, nasırlı ellerinden düşürmediği çekiciyle ham demiri balta, orak, sacayağı ve bazı tarım aletlerine dönüştürüyor. Sabri Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişen teknolojinin demirciliği bitirdiğini belirterek, mesleği yaşatacak çırak bulamamaktan yakındı.

Çalışmak isteyen çırakların istediği maaşı verme imkanlarının olmadığını anlatan Bakır, şöyle konuştu: "Çok zor ve ağır bir zanaat. Riski de var. 10 yıl önce 3-4 eleman vardı, şimdi kimse yok. Tek başımıza çalışıyoruz. Kardeşim bazen gelip yardım ediyor. Devlet destek verirse kendimizi teknolojiye uydururuz. Kendi imkanlarımızla bunu yapamıyoruz ama el emeğiyle yapılan ürünler daha kaliteli.

Mesleğimden kazandığım parayla 6 çocuğumu okuttum. Çocuklarım bu mesleğe gönül vermedi. Ömrüm çalışmakla geçti. 8 yaşındayken işe başladım bir baktım 60 yaşına girmişiz. Ömür de biz de bittik." dedi.

Demirciliğin geçmişin en gözde zanaatlarından olduğunu aktaran Bakır, atölyede yaptığı ürünleri genellikle köylere gönderdiğini söyledi.

Yorumlar
Anastasiadis, Türkler'i tehdit etti!
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@