6 ülke AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu!

AstraZeneca aşısının Danimarka'daki kullanımına durdurma uygulandı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yan etkiler nedeniyle beş ülke aşının kullanımını durdururken, son olarak bu ülkelerin arasına Danimarka da eklendi. Ülkede yapılan aşılama çalışmaları sırasında, AstraZeneca'nın uygulandığı kişilerde kan pıhtılaşmasının meydana geldiği ortaya çıktı.

Gündem 11.03.2021 - 15:57 11.03.2021 - 15:57

Koronavirüs salgını dünya genelinde etkisini artırarak devam ediyor. Bazı ülkeler, üçüncü dalga paniği ile önlemleri sıkılaştırmaya çalışırken bir diğer yandan da aşılama çalışmaları devam ediyor.

Oxford Üniversitesi'nin de iştirakiyle yapılan AstraZeneca aşısı yan etki ve güvenlik problemleri nedeniyle Avusturya, Lüksemburg, Estonya, Litvanya ve Letonya tarafından, kullanımı durdurmuştu. Bu ülkelere Danimarka ile birlikte altıncısı eklendi.

KAN PIHTILAŞMASI GÖRÜLDÜ

Danimarka'dan bugün gelen bir koronavirüs aşı haberi adeta bomba etkisi yarattı. AFP'de yer alan son dakika haberine göre Danimarka AstraZeneca'nın aşısını kullanımını durdurdu. Kararın aşının 'ciddi' yan etkilere yol açtığı nedeniyle alındığı bildirildi.

Ülkede AstraZeneca aşısını yaptıran kişilerde yan etki olarak 'kanda pıhtılaşma' meydana geldiği ve bu önemli yan etki sebebiyle aşının uygulanmasına geçici bir süreyle ara verildiği açıklandı.

ALTI ÜLKE KULLANIMI DURDURDU

AstraZeneca'nın kullanım bilançosu pek de iç açısı değil. İlk zamanlarda onay almakta güçlük çekilen aşının güvenilirliği tartışma konusu olurken, şimdi de aşılarda ortaya çıkan yan etkileri tartışma konusu oldu.

Avusturya, Lüksemburg, Estonya, Litvanya ve Letonya'nın da aralarında bulunduğu 5 ülke de daha önce AstraZeneca Kovid-19 aşısının kullanımına ara vermişti.  Son olarak bu ülkelerin arasına Danimarka eklenirken, AstraZeneca'yı kara listeye alan ülke sayısı altı oldu.

TÜRKİYE DE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİYORDU

Koronavirüse karşı üretilen aşılardan biri olan AstraZeneca'ya Türkiye de talip olmuştu. Özellikle geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da duyurduğu bu gelişmeye ilişkin "Sputnik’le ilgili Türkiye’de toksikolojisi başladı. Onunla ilgili de ayrı bir hazırlığımız devrede. Rus aşısının Türkiye’de üretimiyle ilgili bir hazırlık. AStraZeneca’yla görüşmelerimiz de bugünlerde daha yoğun. Zannediyorum önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde bir ön sözleşme imzalanabilir." açıklaması yapılmıştı.

Bakan Koca AstraZeneca, BioNTech ilavesi dışında söylüyorum. 52.5 milyon insanımızın aşılanması hedeflerinin bulunduğunu ilan etmişti.

Yorumlar