65 yaş üstü vatandaşlar 112, 155 ve 156'yı kilitledi! 'Pes artık' dedirten talepler...

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla 65 yaş üstü vatandaşların koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkması yasaklanmış ve söz konusu vatandaşlar ihtiyaçlarının karşılanması için '112, 155 ve 156'lara yönlendirilmişti. Alınan kararın ardından 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı olanlar 112 çağrı merkezini kitleyerek, acil hizmetlerin yavaşlamasına neden olduğu belirtildi.

Dosya 23.03.2020 - 13:52 23.03.2020 - 13:52

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından ülkeler çeşitli önlemler almaya devam ederken, Türkiye'de de alınan önlemler her geçen gün artmaya devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmasını yasakladı ve ihtiyaçları için söz konusu vatandaşları '112, 155 ve 156'lara yönlendiirdi.

ACİL DURUMUNUZ YOKSA MEŞGUL ETMEYİN

Alınan kararın ardından Acil sağlık hizmetleri veren 112, emniyet ve güvenlik hizmeti 155 ve 156 hatlarında aşırı bir yoğunluk oluştu. Bu yoğunluğun oluşmasıyla birlikte acil sağlık hizmeti ihtiyacı duyan vatandaşların 112'ye ulaşmakta güçlük çektiği belirtildi. Bunun üzerine acil durumu olmayan vatandaşların, 153 ve belediyelerin verdiği hizmet numaralarını aramaları ya da yakınlarından yardım istemeleri gerektiği vurgulandı.

112'YE DÜŞEN ÇAĞRILAR 'PES ARTIK' DEDİRTTİ

112'ye düşen çağrıların neredeyse yüzde 80'i acil durum gerektirmeyen vakaların olduğu belirtilirken, bu süreçte kaybedilen zamandan dolayı acil durum ihtiyacı olan vatandaşlara ulaşmakta gecikmelerin oluştuğu belirtildi. ''Bankaya nasıl gideceğim?, Gazetemi kim getirecek?, Fizik tedaviye nasıl gideceğim?, Kimsem yok bana kim ekmek alacak?, Eczaneden ilaçlarımı nasıl alacağım?'' gibi sorularla meşgul edilen 112'yi sadece sohbet amaçlı arayanların olduğu da iletildi. 

65 YAŞ ÜSTÜ HASTALAR NE YAPABİLİR?

Kemoterapi, radyoterapi ve diyaliz tedavisi gören hastaların kendi imkanlarıyla maskelerini takarak ve sağlık raporlarını yanlarına alarak ilgili sağlık kurumlarına gidebilecekleri duyuruldu. Ayaktan fizik tedavi hizmetlerinin de iptal olduğu söylendi. İlaç ihtiyacı olanların bulundukları illerdeki Eczacılar Odası'nı arayarak ilaçlarını nasıl temin edecekleri konusunda bilgi alabilecekleri belirtildi. Poliklinik randevusu olan vatandaşların durumu acil değilse, randevularını iptal etmeleri önerildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@