İşgalci İsrail'in Gazze'ye saldırılarının şiddetini arttırdığı tarihten, 7 Ekim 2023, itibaren Gazze halkı tedaviye ulaşmakta zorluk çekiyor. Gazze halkı saldırılar durmadan devam ederken hastanelerin yetersizliğiyle de savaşıyor. Hastanelerin yıkılması veya ilaç eksikliği tedaviyi zorlaştırıyor. İsrail Filistin'i dünyaya bağlayan sınır kapıları kapattı. Bir buçuk aydır yapılan ilk tahliyeler görüntülendi.

BİNLERCE İNSANIN İHTİYACI VAR
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus açıklamasında, “Dün 21 hastanın Gazze dışına tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, 7 Mayıs'ta Refah sınır kapısının kapatılmasından bu yana gerçekleşen ilk tahliye. Halen 10 binden fazla hastanın tıbbi tahliyeye ihtiyacı var. Refah ve Karem Şalom da dahil olmak üzere mümkün olan tüm güzergâhlar üzerinden Mısır'a, Batı Şeria'ya, Doğu Kudüs'e ve gerektiğinde diğer ülkelere tıbbi tahliyelerin kolaylaştırılması çağrısında bulunuyoruz.

Gazze semalarında enkaz üzerinde ezan sesi! Gazze semalarında enkaz üzerinde ezan sesi!

Tıbbi tahliyelerin sürdürülmesi ve sürecin güvenli, zamanında, şeffaf ve organize bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu hastaların acilen Gazze'de alamayacakları hayat kurtarıcı özel bakıma ihtiyaçları vardır” dendi.