ABD asker yığıyor İran rest çekiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinin bombalanması durumunda bile teslim olmayacağını söyledi

Dünya 24.05.2019 - 01:45 24.05.2019 - 01:45 Bülent Deniz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinin bombalanması durumunda bile teslim olmayacağını söyledi.

Irak ile 1980-1988 yıllarında yaptıkları 8 yıllık savaşa değinen Ruhani, "Irak Savaşı'nda askeri baskı ve saldırılarla topraklarımız işgal edildi, bugün ise ekonomik savaşla halkın geçimi ve huzuru hedef alınıyor. Ancak İran, düşmanı ekonomi savaşında pişman edecek" dedi.

Ekonomik saldırıların askeri hamlelerden daha karmaşık olduğunda dikkati çeken Ruhani, "Düşman, kalbimizde ümitsizliğin yeri olmadığını anlamalıdır. Topraklarımız bombalansa ve bir kere daha şehit, gazi ve esir versek de bağımsızlık hedefinden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Ruhani, ABD'nin bir yılı aşkın süredir devam eden ağır yaptırımlarına rağmen halkın boyun eğmediğine işaret ederek, "İran halkı teslim olmayacaktır. Halkımıza çok açık bir şekilde söylüyorum: Bugün dik duruş ve direniş günüdür. Direniş ve sağlam duruşla ABD, İsrail ve bölgedeki gerici yönetimleri yenebiliriz" ifadelerini kullandı.

ABD ASKER YIĞIYOR

Öte yandan Amerikalı yetkililer Savunma Bakanlığı Pentagon’un Ortadoğu’ya binlerce asker gönderme ihtimaliyle ilgili planı konusunda bugün Beyaz Saray’ı bilgilendireceğini bildirdi.

Yeni asker konuşlandırma haberleri, İran’la tansiyonunun yükseldiği ve Amerika’nın bölgeye uçak gemisi ve bombardıman uçakları gönderdiği bir dönemde ortaya çıkmış durumda. Amerika’nın 2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesinden bu yana Trump yönetimi, Tahran'ı Ortadoğu’da istikrarı bozucu faaliyetlerde bulunmakla suçluyor ve yeni ekonomik ambargolar uyguluyor.

Ruhani’nin açıklamalarının bu gelişme sonrasında gelmesi dikkat çekti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@