'ABD, Bölgenin Geleceği Konusundaki Kafa Karışıklığını Ortadan Kaldırmalı'

Başbakan Yıldırım, ABD'den arka arkaya gelen çelişkili ifadeler olduğunu vurgulayarak, "ABD, tavrını barıştan yana değiştirmelidir." dedi.

Siyaset 18.01.2018 - 12:16 18.01.2018 - 12:16 Bülent DenizBaşbakan Binali Yıldırım,  KOM Daire Başkanlığında düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Toplantısı'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, konuşmasına "Isparta'da askeri eğitim uçağının uçuşu sırasında şehit düşen askerlere başsağlığı ile başladı. Yıldırım, Isparta'da düşen uçakta şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum." dedi.

"ABD kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı"

Başbakan Yıldırım, ABD'nin, Türkiye'nin sınırında terör örgütlerinden sözde "güvenlik" ordusu oluşturması çabası için terörle mücadeledeki kararlılığın tüm dünya ülkeleri tarafından açık ve net olarak görülmesini istediklerini söyledi.

"Hudutlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyiz, her türlü tedbir hemen alınacaktır." diyen Yıldırım şunları söyledi:

"NATO'da müttefikimiz olan ABD'nin Suriye'deki uygulamaları ne yazık ki bu müttefiklik hukukuna terstir, yanlıştır. ABD, bölgenin geleceği konusundaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı ve tavrını barıştan, Türkiye ile hukukunu düzeltmekten yana değiştirmelidir. Üç gün içerisinde birbirini tekzip eden bir sürü açıklama geliyor. Bir gün sınır güvenlik ordusu kurulacak deniyor, daha sonra yok biz öyle demedik deniyor, daha sonra da biz DEAŞ'tan bölgeyi temizledikten sonra o bölgede bir güvenlik ordusu oluşturuyoruz gibi açıklamalar geliyor. Bunlar kafa karışıklığının ifadesi. Ancak Türkiye'nin kararı açık ve nettir. Hudutlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyiz, her türlü tedbir hemen alınacaktır."

"15 Temmuz demokrasimiz için dönüm noktası olmuştur"

15 Temmuz'un demokrasi için dönüm noktası olduğunu vurgulayan Başbakan, "Terör gruplarını, şer odaklarını asla aklımızdan çıkarmayalım. İhanetlerden ders çıkarmak işimizi hakkıyla yapmamızı sağlayacak. Devletin silahını, ünifromasını kendi kirli ve karanlık emelleri için kullanmak isteyenler oldu. 15 Temmuz demokrasimiz için dönüm noktası olmuştur." dedi.

"Taarruz esaslı mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz"

AK Parti olarak iktidara geldikleri günden bu yana en büyük ve önemli mücadeleyi teröre karşı verdiklerini savunan Başbakan Yıldırım, "Başbakanlık görevini aldığım ilk gün vatandaşlarımıza söylediğim ilk cümle 'Vatandaşlarım rahat olsun, bu terör belasını ülkemizin başından atacağız ve terörü gündemin alt sıralarına indireceğiz.' Bugün Türkiye'de terör birinci gündem maddesi olarak konuşulmuyor. Henüz işimiz bitmiş değil, su uyur düşman uyumaz. Onun için gece gündüz, yaz kış demeden mutlaka ve mutlaka taarruz esaslı, savunma esaslı değil mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Uyuşturucu ile mücadele

Terörle mücadelede önemli bir mesafe alındığının altını çizen Yıldırım, terörün yanı sıra uyuşturucu ile mücadelede de göz açtırılmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, "Terör örgütleriyle mücadele ederken aynı zamanda sosyal dokumuzu da tahrip etmek isteyen uyuşturucu baronlarını da unutmuyorsunuz. Ülkemizin enerjisi olan gençleri bu müptelaya düşürmeye çalışanlara asla ve asla göz açtırmayın. Özellikle son aylarda başlattığımız uyuşturucuya karşı mücadele toplum tarafından fark ediliyor ve takdirle karşılanıyor. Bu konuda amansız mücadele sürecinin başlatmak gerektiğini düşünüyorum. Tıpkı terörle mücadelede olduğu gibi teşkilatımızın bunda da çok iyi sonuçlar alacağına inanıyorum. Ülkemizi ve milletimizi her türlü kötü niyetli girişime karşı koruyacak olan sizlersiniz. Sizlere sonuna kadar güveniyoruz ve her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

TRT HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@