ABD, DEAŞ içindeki komutanlarını nasıl korudu?

ABD ordusu PKK'nın Suriye kolu YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin gözetiminde tutulan iki yüksek profilli DAEŞ militanını Suriye dışına çıkararak kendi gözetimine aldı.

Dünya 10.10.2019 - 16:46 10.10.2019 - 16:46 Bülent Deniz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekat başlattığı sırada, ABD ordusu PKK'nın Suriye kolu YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin gözetiminde tutulan iki yüksek profilli DAEŞ militanını Suriye dışına çıkararak kendi gözetimine aldı.

Reuters haber ajansına konuşan ancak adını vermeyen Amerikalı bir yetkili iki DAEŞ militanının güvenli bir yerde tutulduğunu söyledi ancak başka ayrıntı vermedi.

TRUMP SAYI VERMEDİ

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; ABD Başkanı Donald Trump’a Çarşamba günü Beyaz Saray’da bir ödül töreni sırasında Türkiye’nin Suriye operasyonuna ilişkin soruları cevaplarken bölgede tutulan DAEŞ mahkumlarının kaçma ihtimali soruldu.

Trump bir grup DAEŞ savaşçısının Suriye’den çıkarıldığını söyledi ancak sayı vermedi. DAEŞ mahkumlarının kaçma ihtimali konusundaki bir soruya da “Avrupa’ya kaçacaklar. Oraya gitmek isteyecekler. Evlerine gitmek istiyorlar. Ama Avrupa onları bizden almak istemedi. Onlara verebilirdik. Onlar da bunları yargılayabilir, istediklerini yapabilirlerdi” yanıtını verdi.

2 DAEŞ'Çİ GÖZETİM ALTINDA ALINDI

Trump, Suriye’de YPG kontrolündeki El-Hol Kampı’nda tutulan 2 İngiliz vatandaşı IŞİD'çiyi gözetim altına aldıklarını duyurdu. Trump, olaya ilişkin sosyal medyadan açıklama yaptı.

‘Beetles’ lakaplı, El Shafee Elsheikh ve Alexanda Kotey adlı İngiliz vatandaşı 2 DAEŞ'çinin, El-Hol Kampı’ndan ülke dışına çıkarıldığı belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin ya da Kürtlerin kontrolü kaybetmesi olasılığına karşın ABD, Beetles olarak bilinen ve Suriye'de baş keserek infaz gerçekleştiren 2 DEAŞ militanını gözetimine aldı ve Suriye'den çıkartarak ABD tarafından kontrol edilen güvenli bir bölgeye getirdi. Onlar beterin de beteri” ifadelerini kullandı.

WASHİNGTON POST: 40 ÜST DÜZEY DAEŞ MİLİTANI

Washington Post gazetesi ise, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsmaında kalan bölgede, Kürt güçlerin kontrolündeki cezaevlerinde tutuklu bulunan yaklaşık 40 üst düzey DAEŞ militanının, harekat öncesi bölgeden çıkarılarak ABD gözetimine alındığını duyurdu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; ABD'li yetkililer, bu adımın, DAEŞ militanlarının Kürt gözetimindeki cezaevlerinden kaçmalarını engellemek için yapıldığını ifade etti.

Bu DAEŞ'liler arasında ABD'li ve Batılı rehinelerin infazından sorumlu tutulan ve Beatles adı verilen hücreden iki militanın da bulunduğu belirtildi. Alexanda Kotey ve El Shafee Elsheikh adlı DAEŞ militanlarının Irak'a sevk edildiği öğrenildi.

TÜRKİYE’NİN SORUMLU OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye yönelik harekatının gündeme gelmesiyle Suriye Demokratik Güçleri’nin denetimindeki bölgede bulunan kamp ve cezaevlerinde tutulan DAEŞ üyelerinin akıbeti tartışma konusu olmuştu.

ABD Başkanı Trump DAEŞ mahkumlarından artık Suriye’ye harekat başlatan Türkiye’nin sorumlu olacağını söylemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@