ABD-İran gerilimine Çin'de dahil oldu! Açıklama geldi...

ABD ile İran arasında yaşanan gerilim artarak devam ederken, bir açıklama da Çin'den geldi. İran'ın müttefiki Çin, iki ülkeye de soğukkanlılık çağrısında bulundu.

Gündem 08.01.2020 - 13:53 08.01.2020 - 13:53 Bülent Deniz

General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından suikast ile öldürülmesine karşılık olarak Irak'ta bulunan ABD üslerine yapılan füzeli saldırılar Tahran ve Washington arasındaki gerilimi tırmandırdı. 

Özellikle savaş senaryolarının konuşulmaya başlandığı anlarda uluslararası çağrılar da gündemden eksik olmuyor. Çin, İran ver ABD'ye barış ve istikrarın korunabilmesi adına itidal çağrısında bulundu.

BİR AÇIKLAMA DA ÇİN'DEN

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Irak'taki ABD üslerine füze saldırılarına ilişkin, taraflara soğukkanlılığı sürdürme çağrısında bulundu. 

Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, ülkesinin öteden beri ilgili tüm tarafların farklılıklarını, karşılıklı saygı temelinde, diyalog ve müzakere gibi barışçıl yollarla çözmesini savunduklarını söyledi.

"Orta Doğu'da durumun daha da kötüleşmesi kimsenin işine gelmez. İlgili bölgenin barış ve istikrarını temin etmek tüm dünya için hayati öneme sahip." ifadelerini kullanan Sözcü Gıng, durumu yakından takip edeceklerini, tüm ilgili taraflarla yakın iletişimi sürdüreceklerini ve gerilimin düşmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

SOĞUKKANLILIK ÇAĞRISI

Gıng, "Orta Doğu'da mevcut durum karmaşık ve hassas. Çin tarafı gelişmeleri yakından takip ediyor, ilgili taraflara soğukkanlılığı sürdürme çağrısında bulunuyor." diye konuştu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12'den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@