ABD iyice karıştı! 'Trump bir an önce görevden alınmalı' çağrısı...

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ''Trump, halkı isyana teşvik suçu işlemiştir. Pence, Trump'ı görevden almak için hızla harekete geçmeli.'' ifadelerini kullandı.

Dünya 07.01.2021 - 22:47 07.01.2021 - 22:47 Bülent Deniz

ABD'de dün Trump yanlılarının Kongreyi basması ve yaşanan şiddet olayları üzerine Demokratların "Trump bir an önce görevden alınsın" çağrıları devam ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, dünkü Kongre baskınının ardından Başkan Donald Trump'ın görevden alınması için Başkan Yardımcısı Mike Pence'e, Anayasanın 25. Ek Maddesini uygulama çağrısı yaptı.

Pelosi, düzenlediği basın toplantısında, dünkü olayların sorumlusunun Donald Trump olduğunu kaydederek, başkanın görevini yapamayacak hale düşmesi durumunda yerine başkan yardımcısının geçmesini öngören Anayasanın 25. Ek Maddesine işaret etti.

Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer'in çağrısını anımsatan Pelosi, "Trump, halkı isyana teşvik suçu işlemiştir. Ben de Schumer'in çağrısına katılıyorum ve Başkan Yardımcısı Pence'i 25. Ek Maddeyi acilen kullanarak, Trump'ı görevden almaya davet ediyorum" dedi.

Pelosi, "Kabine ve Başkan Yardımcısı gerekeni yapmazsa, Kongre azil süreci yürütmeye hazırlıklı olmalıdır" ifadesini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@