ABD seçimlerine odaklanmışken Avrupa'da gözden kaçırmış olabileceğiniz 5 önemli gelişme

Tüm dünya ABD seçimlerine kilitlenmişken Avrupa'da gözden kaçmış olabilecek önemli gelişmeleri derledik:

Dünya 05.11.2020 - 09:14 05.11.2020 - 09:14

1. Belarus tartışmalı yeni nükleer santralini açtı
Siyasi ve toplumsal kriz içerisinde olan Belarus, ilk nükleer santralini hayata geçirdi. Rusya tarafından kurulan ve finanse edilen santral Salı günü operasyonel hale geldi.

Santrale komşu ülke Litvanya'nın itirazları bulunuyor. Çernobil felaketi ülkenin güneyinde çevreye ve insan sağlığına büyük zarar vermişti. Olayın üzerinden 34 yıl geçtikten sonra bile Belaruslular da olayın travmasını atlatabilmiş değil. Bu nedenle ülke içerisinde de Rus yapımı santrallere karşı bir muhalefet bulunuyor.

Santral aynı zamanda Litvanya sınırına sadece 40 km uzaklıkta. Santralden elde edilecek enerji ile 9.5 milyon olan Belarus nüfusunun üçte birinin enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Santrale ilişkin daha fazla güvenlik testi 2021 yılında gerçekleştirilecek.

2. Polonya'da protestolara neden olan kürtaj yasasının uygulanma tarihi ertelendi
Polonya'nın sağ muhafazakar hükümeti halktan gelen baskılar karşısında yüksek mahkeme kararının uygulanmasını ertelendiğini duyurdu. Konuya ilişkin iki hafta boyunca her gün ülke çapında gösteriler ve protestolar gerçekleştirilmişti.

Hükümet yetkilileri konunun daha detaylı olarak görüşüleceğini ve bir çözüm bulmak için tekrar tartışılacağını açıkladı.

Yüksek Mahkeme'nin onaylamış olduğu yeni düzenlemeye göre kürtaj sadece hamilelik anneye hayati tehlike oluşturuyorsa veya ensest ve tecavüz sonucu gerçekleşmişse yapılabilecekti.

3. Dünyanın en uzun su altı demiryolu için yeşil ışık
Yıllar süren yasal süreç sonunda Alman mahkemesi dünyanın en uzun su altı demir yolu tüneline onay verdi. Baltık Denizi altından geçecek olan 18 km'lik tünel Danimarka ile Almanya'yı birbirine bağlayacak. Tünelin 2029 yılında operasyonel olması hedefleniyor.

Tünelin yapımına eko sistemlere zarar vereceği gerekçesi ile çevre örgütleri karşı çıkıyordu. Mahkeme ise böyle bir riskin oluşmayacağına kanaat getirdi. Konu Avrupa Adalet Divanı'nda görüşülmeye ise devam ediyor. Kasım ayı içerisinde burada da sonuca bağlanacak.

4. Macron Müslüman ülkelere özel temsilci göndermeyi planlıyor
Son haftalarda karikatür krizi ile yaşanan gelişmelerin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bazı Müslüman ülkelere özel temsilci göndererek olaylara ilişkin pozisyonunu açıklamayı ve destek almayı hedefliyor.

Fransa ile bu ülkeler arasındaki ilişkinin bozulmamasını isteyen Macron'un Türkiye ile de ilişkileri yumuşatmak için bir temsilci göndermeyi düşündüğü aktarılıyor.

Konuya ilişkin Al Jazeera kanalına demeç veren Macron şunları söyledi:

"Bu karikatürlerden ötürü şok olunmasını ve tepki gösterilmesini anlayabiliyorum ve saygı gösteriyorum. e var ki, bu nedenle gerçekleştirilen fiziki saldırıları asla kabul edemeyiz. Ülkemdeki ifade özgürlüğünü her zaman savunacağım."

5. Yeni Covid önlemleri açıklayan son ülke İsveç oldu
Daha önce salgına yönelik gevşek politikalar izleyen İsveç bu konuda politika değiştirerek Avrupalı komşularının izinden gitmeye karar verdi. Ülkedeki vaka sayılarında görünen artış nedeniyle politika değiştiren İsveç'in Başbakanı Stefan Lofven şöyle konuştu:

"Hatalı istikamette gittiğimizi fark ettik. Durum son derece ciddi. Şimdi tüm vatandaşların sorumluluk ve önlem alması gerekiyor. Gelişmelerin ne kadar tehlikeli olduğunun farkındayız."

10 milyon nüfuslu ülkede yeni önlemler Salı günü uygulamaya girdi.

İsveç'ten bir gün önce Avusturya ve Yunanistan da yeni ve daha sert önlemleri uygulamaya soktular.

Euronews

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@