ABD tüm kuvvetlerini teyakkuza geçirdi!

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley 'Bölgedeki tüm kuvvetleri teyakkuza geçirdik. Farklı kuvvetler alarma geçirilmiş durumda ve gerekli durumda adım atmaya hazırlar' açıklamasında bulundu.

Dünya 02.01.2020 - 22:19 02.01.2020 - 22:19

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İran destekli Şii  milislerden gelebilecek saldırılara karşı ön alma adımları da atacaklarını ifade  ederek, "Artık oyun değişti. Gereken ne ise yapacağız." dedi.   

Bakan Esper, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile  Pentagon Basın Ofisi'nde gazetecilere açıklamada bulundu.

Kerkük'te ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu K1 üssüne yapılan  saldırılar ve Şii milislerin ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine girme girişimlerini  "İran'ın bölgedeki kötü davranışlarının örnekleri" olarak nitelendiren Esper, Şii  milislerin Kerkük’teki askeri üsse 31 roketle saldırı düzenlediğini ifade etti. 

Esper, ABD’nin K1 üssü saldırısına yanıt olarak Ketaib Hizbullah  örgütüne yönelik hava saldırılarının "başarılı" ve "etkili" olduğunu belirti,  İran destekli Şii milislerin, ABD kuvvetlerine saldırı düzenlemeleri halinde buna  pişman olacaklarının mesajını aldıklarını vurguladı.

İran destekli Şii milislerden gelebilecek saldırılara karşı ön alma  saldırıları da düzenleyebileceklerini ifade eden Esper, "Amerikan kuvvetlerini ve  vatandaşlarını korumak için ön alma adımları atacağız. Artık oyun değişti.  Gereken ne ise yapacağız." dedi.  

Esper, ABD’nin İran tehdidine karşı bölgeye ek asker sevk  edebileceğini ifade ederek, "Bunu günübirlik olarak ele alacağız. Sadece Irak’ta  değil bölgedeki tüm tesislerimizin güvenliğini takviye etmeyi değerlendiriyoruz."  ifadesini kullandı.  

"Irak, İran’a karşı egemenliğini korumalı"

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik protestolar konusunda Irak'ın  herhangi bir talepte bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruya  Esper, Irak'a, tüm  ülkelerin yaptığı gibi ülkedeki diplomatik tesisleri koruma sorumluluğunu yerine  getirme çağrısında bulundukları yanıtını verdi.  

Esper, ABD’nin Şii milisleri silahsızlandırma talebi olup olmadığı  sorusuna ise şu yanıtı verdi:  

"Bunu söylemek bize düşmez ama (Irak yönetiminin) bu tür İran destekli  milis gruplar konusunda daha çok çaba göstermesi gerekir ve onların (Şii  milislerin) ABD veya Koalisyon kuvvetlerine yönelik saldırılarını durdurması  gerekir, yapılan saldırıları soruşturması gerekir. Bu cephede yeterli adımlar  atıldığını görmedik. Dolayısıyla bu sorunu halletmeleri gerekir, bu saldırıları  durdurmaları ve ülkelerini İran'ın etkisinden kurtarmaları gerekir. Bu çabalara  daha çok odaklanmalılar ve tekrar ifade ediyorum; ülkelerinde kimlerin etkili  olduğu konusunda egemenliklerini ortaya koymaları lazım ve İran destekli güçleri  ya ülkelerinden çıkarmaları veya kontrol altına almaları gerekir."

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine zarar verilip verilmediğine ilişkin  sorulara ise Esper, diplomatik tesisin iyi durumda olduğunu ve 15 yıllık binanın  kolayca savunulacak şekilde inşa edildiğini söyledi.

Esper, Bağdat’ta Şii milis gruplarının ABD Büyükelçiliğine girmeye  çalışması üzerine bir önceki gün 750 askerin bölgeye sevk edilmesi talimatını  vermişti.

Milley: "ABD elçiliğine girebilen olursa bir testereye doğru koşmuş  olacak"

Orgeneral Milley ise Şii milislere ilişkin soruya, "Bu konuda (Şii  milislerin ülkeden çıkarılması veya silahsızlandırılması) kabiliyet ve irade  olması gerekir. (Irak yönetimini) Kabiliyetleri var ancak burada asıl mesele  irade olup olmadığıdır. Bu bir siyasi irade meselesidir." cevabını verdi.

Elçilik binası ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Milley, Şii  milislerin elçilik binasına saldırılarını bir şov olarak niteledi.

Miley, yakılan ateşin, yükselen dumanın kameralar için dikkat çekme  amaçlı olarak yapılan şeyler olduğunu savunarak, "Büyükelçiliğin durumundan  eminiz. Bu binaya birilerinin girebilme olasılığı oldukça düşük. Ayrıca orada  yeterince muharip güç var ki girebilen olursa da bir testereye doğru koşmuş  olacak." dedi.

Bölgedeki tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Milley,  "Bölgedeki tüm kuvvetleri teyakkuza geçirdik. Farklı kuvvetler alarma geçirilmiş  durumda ve gerekli durumda adım atmaya hazırlar." diye konuştu.

Büyükelçilik önünde protestolar

ABD ordusunun K1 üssü saldırısına yanıt olarak Haşdi Şabi Şii  milislerine bağlı Ketaib Hizbullah örgütüne düzenlediği saldırıyı protesto etmek  isteyen yüzlerce kişi, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği önünde toplanmıştı.

Protestocular, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil  Bölge'deki ABD elçiliğinin kapısını kırmış ve ABD karşıtı slogan atarak binasının  bahçesine girmişti.

ABD'nin binayı takviye etmesi sonrasında Irak yönetiminin çağrısına  yanıt veren çoğunluğu Şii milislerden oluşan protestocu grup, Amerikan misyonunun  önünden ayrılmıştı.

Yorumlar