ABD'de kafa karıştıran gelişme!

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Dan Coats ve Merkezi İstihbaratTeşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel, Suriye ve Irak'ta halen binlerce DEAŞ militanı olduğunu ileri sürdü. Coats ile Haspel'in değerlendirmesinin Beyaz Saray ve Pentagon'dan yapılan DEAŞ açıklamalarından farklı olması dikkati çekti.

Dünya 29.01.2019 - 22:45 29.01.2019 - 22:45 Bülent Deniz

CIA Direktörü Haspel, Ulusal İstihbarat Direktörü Coats ve Federal  Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Senato İstihbarat  Komitesi’nde yapılan "ABD'ye Yönelik Küresel Tehditler" konulu oturuma katıldı.

Coats, konuşmasında, DEAŞ'ın Suriye'de bölgesel olarak bitirilmeye  yakın olduğunu, fakat Irak ve Suriye'de hala kontrol ettiği "binlerce" militan  ile yeniden yapılanmaya çalıştığını ileri sürdü.

DEAŞ'ın ellerinde bulundurdukları birkaç köy haricinde her yerden  silindiğini belirten Coats, "Buna rağmen DEAŞ'ı hafife almamalıyız. Terör tehdidi  bir müddet daha devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Coats ayrıca, Suriye'deki DEAŞ üyelerinin bölgeyi terk ederek, Kuzey  Afrika ve Filipinler gibi yönetim boşluğu bulunan bölgelere geçtiğini ve örgütün  ABD'ye tehdit oluşturmaya devam ettiğini savundu.

Öte yandan CIA Başkanı Haspel, Coats'un Suriye'de "binlerce DEAŞ  militanı olduğu" açıklamasına katıldığını belirterek, "CIA'in DEAŞ üyelerinin  tekrar savaşa dönmesini engellemeye çalıştığı" yorumunu yaptı.

Senatodaki oturumu takip eden Amerikan medyası, ABD'nin istihbarat  direktörlerinin DEAŞ açıklamalarının Trump ve Shanahan'ın açıklamalarıyla  farklılaştığına dikkati çekti.

ABD yönetiminin Suriye çelişkisi

Senato'daki oturumun sürdüğü anlarda Pentagon'da basın toplantısı  düzenleyen ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise DEAŞ'ın elindeki  toprakların yüzde 99,5'ten fazlasının alındığını ve birkaç hafta içinde tamamının  alınacağını belirtmişti.

Shanahan açıklamasında, "DEAŞ'ın artık kuvvet toplama özgürlüğü yok.  Suriye artık onlar için güvenli bölge değil. Onların lider kadrosunun çoğunu  ortadan kaldırdık." ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da daha önceki açıklamalarında "Suriye'de  DEAŞ'ın neredeyse tamamen bitirildiğini" belirtmişti.

"İran emellerinin peşinden gitmeye devam edecek"

Coats ayrıca, İran'ın şu an nükleer füze geliştirme faaliyetlerinde  bulunduğunu düşünmediklerini fakat Orta Doğu'da en fazla balistik füzeye sahip  ülke olarak tehlike oluşturmaya devam ettiğini savundu.

Coats, "Tahran yönetimi, bölgedeki emellerinin peşinden gitmeye devam  edecek ve kendi ekonomisi gün geçtikçe zayıfladığı halde askeri yeteneklerini  geliştirecektir." şeklinde konuştu.

"Kuzey Kore de vazgeçmeyecek"

Öte yandan oturuma katılan istihbarat direktörleri, Kuzey Kore'nin  nükleer amaçlarından vazgeçeceğini düşünmediklerini ve rejimin hayatta kalma  mücadelesinde nükleer silahların önemli olduğuna inandıklarını vurguladılar.

Coats, Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze denemelerini kesmesinin  olumlu bir adım olduğunu ancak Pyongyang'ın nükleerle ilgili planlarından tamamen  vazgeçmesini beklemediklerini ifade etti.

Coats'tan Türkiye yorumu

Oturumda Türkiye-ABD ilişkilerine de değinen Coats, ABD'nin,  Türkiye'deki "siyasi ve ulusal kimlik dönüşümü sebebiyle" gelecek yıllarda Ankara ile ilişkilerini yönetmekte zorlanacağını ileri sürdü.

Coats, Türkiye'nin, terör örgütü PKK ve ilişkili grupları kendi egemenliğine temel tehdit olarak görmeye devam edeceğini belirtti, Türk-Amerikan ilişkilerinin  öneminini koruyacağına vurgu yaptı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@