ABD'de karantina kurallarına karşı halk silahlı eylem başlattı

ABD'deki otomotiv sanayinin kalbi Michigan eyaletindeki sıkı karantina, Trump yanlılarını isyan ettirdi. Bazısı silahlı protestocuların görevden gitmesi ve hatta hapse atılmasını istediği Vali Whitmer'ın Demokrat Parti'nin başkan yardımcısı adayı olması ihtimali var.

Dünya 16.04.2020 - 15:42 16.04.2020 - 15:42

ABD'de elzem durumlar dışında karantina uygulayan 42 eyaletten biri olan Michigan'da Başkan Donald Trump'ın taraftarları karantinayı protesto için sokaklara döküldü.

Binlerce protestocu doluştukları araçlarla kornolara basarak Michigan Eyaleti Kongresi binalarının bulunduğu caddeyi saatlerce trafiğe kapattı, araçlardan inenler Kongre binalarının önünde gövde gösterisi yaptı.

'Trafik Tıkanıklığı Operasyonu' adı verilen eylemi, Başkan Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Partisi ile bağlantılı Michigan Muhafazakar Koalisyonu düzenledi. 

Bazıları silah taşıyan protestocular, Trump yanlısı sloganlar atıp dövizler taşırken, ABD'deki en sıkı karantina kurallarını ilan eden Demokrat Partili Vali Gretchen Whitmer'ın görevden gitmesi ve hatta hapse atılması yönünde slogan attı. 

Otomotiv devlerinin fabrikalarına evsahipliği yapmasından ötürü işçi ve tedarikçi eyaleti olan Michigan'daki Trump yanlısı protestocular, sıkı karantina nedeniyle ekonominin durmasının kendilerini vurduğuna dikkat çekti. 

TV kanallarına konuşan eylemcilerden Tom Hughey "Küçük bir işletmem var, ama vali kapattırdı. Ford Motor'da çalışıyorum ve bu da kapandı. Virüsün önemini kavrıyorum, ama artık çok fazla kapatmanın dayanılmaz hale geldiği noktaya geliyoruz" dedi. 

Geçen hafta karantinanın hem kurallarını sıkılaştırıp hem de süresini nisan sonuna dek uzatan Vali Gretchen Whitmer'ın Demokrat Parti'nin Kasım 2000 başkanlık seçimindeki adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden'ın başkan yardımcısı adayı olması ihtimali oldukça kuvvetli.

Salgının yayılması konusunda Trump'la söz düllesuna da tutuşmuş olan Vali Whitmer'ın eyaletteki Trump yanlılarının hedefi olmasında siyaseti etkiler de var.

Diğer yandan ABD'de koronavirüs bulaşma oranlarının en hızla arttığı eyaletlerden biri olan Michigan'da dün itibarıyla teyitli vaka sayısı 20 bini geçti, ölü sayısı 1800 civarına ulaştı.

Whitmer'in göller eyaletinde uyguladığı 'Evde Kal, Güvende Kal' kampanyasının son kuralları; evler arasında gidip gelme, motorlu bot kullanma, mobilya, bahçe malzemeleri ve boya perakende satışlarına yasak getirdi. Marihuanayla tedavi merkezlerini ise açık bıraktı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@