ABD'den İran açıklaması: En sert düzeyde...

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımlarla ilgili olarak, "(İran'a) En sert düzeyde baskı yapmak istiyoruz fakat dost ve müttefiklerimizin zarar görmesini istemiyoruz." dedi.

Dünya 31.10.2018 - 23:22 31.10.2018 - 23:22

Bolton, merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan düşünce  kuruluşu HamiltonSociety’de, İran'a karşı 5 Kasım'da hayata geçirilecek  yaptırımlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

İran’ın ihracatına yönelik yaptırımlar uygulamak istediklerini  belirten Bolton, “En sert düzeydebaskı yapmak istiyoruz fakat dost ve  müttefiklerimizin zarar görmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

Bolton, ABD yönetiminin, İran’a coğrafi olarak yakın bazı ülkelerin  “İran’dan alımını bir anda  sıfırlamayacağını” anladığını kaydetti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, yaptırım söylemlerinin bile  halihazırda İran ekonomisini etkilediğine dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, dün yaptığı  basın toplantısında, ABD yönetiminin İran'a yaptırım uygulama konusunda kararlı  olduğunu ve İran politikasını diğer paydaş ülkelerle tartışmaya devam edeceğini  belirtmişti.

ABD'nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci ayağı 5 Kasım’da  başlayacak. Yaptırımlar, İran'ın petrol ve doğal gaz ticaretini hedef alacak.

Yorumlar