ABD'den şimdi de Ege hamlesi!

Suriye kuzeyinde PKK'yı destekleyerek Türkiye'nin güneyini kuşatan ABD ordusu, bu kez de Ege'ye yerleşmek için hamleler yapmaya başladı. İşte Yunanistan'ın sözde güvenlik kaygılarını giderme adına ABD'nin Ege'ye yerleşme planının detayları.

Gündem 30.09.2019 - 10:20 30.09.2019 - 10:20

Türk donanmasının Kıbrıs çevresindeki faaliyetlerinden kaygılanan ve şimdiye dek Dedeağaç, Selanik, Kavala, Larisa ve Girit'i ABD askerlerine açan Atina yönetimi, son olarak Teselya'daki Stefanoviç bölgesini Pentagon'a tahsis etti.

Konum olarak Balıkesir-Ayvalık'ın tam karşısına denk düşen Stefanoviç'te, Yunan ordusunun kullandığı 1. Kara Kuvvetleri Havacılık Tugayı'na helikopter üssü kuruluyor. Kışlaya inşa edilen bu üssü ABD askerleri kullanacak.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Amerikan ordusunun üs inşası tamamlandıktan sonra buraya Apache gibi ağır taarruz helikopterlerinin yanısıra Black Hawk ve Chinook gibi nakliye helikopterleri de getireceği konuşuluyor. ABD, Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç'taki üslerine bir süre önce bir savaş gemisi ile 2 bin asker, yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipmandan oluşan sevkiyat yapmıştı.

TESİSLER ARDI ARDINA KURULUYOR

Yunan medyasının 'İncirlik alternatifi' dediği Girit’teki Suda Üssü, Selanik'e yakın Sedes kentindeki üs, Kavala'nın Sarışaban (Hrisupoli) ilçesindeki üs ve Larisa'daki hava üsleri Amerikan ordusu tarafından kullanılıyor. ABD ordusunun ayrıca, Ege'de Türk insansız hava araçlarına karşı Yunanistan'ı RQ-4 Global Hawk tipi İHA’larla destekleme kararı aldığı biliniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@