ABD'den Suudi Arabistan'a destek! Bakın hangi imzalar atıldı...

ABD Başkanı Trump, ülkedeki firmaların Suudi Arabistan'a nükleer enerji teknolojisi satmasının yolunu açtı.

Dünya 30.03.2019 - 13:25 30.03.2019 - 13:25 Bülent Deniz

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li şirketlerin Suudi Arabistan’ın nükleer projelerinde görev almasını sağlayan altı anlaşmayı onayladı. Perşembe günü ABD Senatosu’nda senatörlerin sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Rick Perry, Trump’ın onayıyla ABD'li şirketlerin altı Suudi Arabistan ve iki Ürdün nükleer projesinde görev alacağını belirtti.

Senatonun muhalefet kanadını oluşturan Demokrat Partili bazı senatörlerin, Riyad yönetiminin nükleer silah geliştirebileceği yönündeki endişelerini dile getirmesi üzerine yeniden söz alan Perry, hükümet olarak sivil amaçlı üretilecek olan nükleer yakıtın, Suudi rejimi tarafından nükleer silah üretimi için kullanılmamasına dikkat edeceklerini ifade etti.

Trump’ın Riyad politikaları kendi partisi içinde de eleştiriliyor.

Enerji Bakanı Perry ayrıca, Suudi Arabistan ve Ürdün’deki projeleri reddetmeleri durumunda, bu iki ülkenin Rusya ve Çin ile iş birliğine gidebileceğini belirterek, Moskova ve Pekin’in kendilerinin aksine nükleer silah üretiminin önüne geçmek için çabalamayacaklarını öne sürdü.

Ancak Demokrat senatörler, Suudi Arabistan’la varılan anlaşmada bu ülkenin nükleer programını sadece barışçıl amaçlar için kullanacağını taahhüt eden bir madde bulunmadığına vurgu yaptı.

ABD yasalarına göre ABD'li şirketler sadece böyle bir maddeyi kabul eden ülkelerle nükleer teknoloji içerikli çalışmalar yapabiliyor. ABD Başkanı Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine rağmen, Riyad ile ikili ilişkilerde sıkı iş birliğine devam ediyor. Ancak Trump’ın Riyad politikaları kendi partisi içinde de eleştiriliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@