AB'den Trump'a şok cevap

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri'nde İsrail'in hakimiyetini tanımanın zamanı geldi." şeklindeki ifadeleri için İsrail'in bölge üzerindeki egemenliğini tanımadığını duyurdu.

Dünya 22.03.2019 - 08:00 22.03.2019 - 08:00 Bülent Deniz

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri'nde İsrail'in hakimiyetini tanımanın zamanı geldi." şeklindeki ifadeleri için İsrail'in bölge üzerindeki egemenliğini tanımadıklarını duyurdu.

TRUMP'IN GOLAN TEPELERİ AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi" ifadesini kullandı. Trump'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarla tepki gösterdi. Çavuşoğlu "ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar" derken Kalın da kararın çatışmaları daha da derinleştireceğini vurguladı.

TRUMP'IN SKANDAL KARARINA TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabalarının bölgede daha fazla şiddet ve acıya yol açacağı uyarısında bulundu.

Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Ülkelerin toprak bütünlüğü uluslararası hukukun en temel ilkesidir. ABD'nin, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklemektir." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." açıklaması yapmıştı.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI: İŞGAL POLİTİKALARINA DESTEK VETMEKTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Kalın mesajında şunları paylaştı:

"Uluslararası hukuk, ülkelerin toprak bütünlüğünü garanti altına alır. ABD yönetiminin Filistin topraklarını işgal eden İsrail'in Golan tepelerine yönelik hukuk dışı eylemlerini meşrulaştırmaya çalışması, işgal politikasına destek vermek ve çatışmaları derinleştirmek demektir."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@