ABD'li konsolosun minarede ne işi var?

ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis, ilk kez geldiği üç semavi dinin buluştuğu Edirne'de Selimiye Camisi'nin minaresine çıktı.

Yerel 03.04.2019 - 15:21 03.04.2019 - 15:21

ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis Edirne'ye gelerek ziyaretlerde bulundu. Üç büyük dinin buluştuğu Edirne'de tarihi mekânlarını hayranlıkla gezen Başkonsolos Davis, ilk defa geldiği Edirne'ye hayran kaldığını söyledi.


ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis, ilk defa geldiği Edirne'de ziyaret programına Eski Camii'den başladı. Daha sonra 2015 yılında restore edilerek kapılarını ziyaret ve ibadete açılan Büyük Sinangog'u ziyaret eden Davis'i Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren karşıladı. Sinagog ve yanında yer alan Vakıf Kültür ve Sanat Evi'ni ziyaret eden Davis, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı geleneksel el sanatlarını inceledi ve Edinekâri ürünlerden satın aldı. Kırkyama işini de annesinin çok sevdiğini belirterek fotoğraflayan Davis, 'Annem görünce çok şaşıracak' dedi. 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin simgesi kispetleri de ilgi ile inceleyen Davis, İlk defa ziyarete geldiği Edirne'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Bu güzel şehirde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Selimiye'yi çok merak ediyorum, Sinan'ın büyük bir hayranıyım. Öte yandan bu güzel şehrin güzelliklerini gezmeyi dört gözle bekliyorum. Burada en çok dikkatimi çeken ve beni en çok etkileyen şey, 3 büyük dinin bu şehirde barış içerisinde yaşıyor olması. Bu sinagogun da Osmanlı İmparatorluğu'nun burada bu barışı yaşatan en güzel örneklerin biri olduğunu düşünüyorum.”

Davis, ziyaretini Bahai Evi, Selimiye Camii'nde sürdürdü. Selimiye'yi de hayranlıkla gezen Davis'e Selimiye hakkında Camii müezzini Fatih Bülbül bilgi verdi.  En son Davis, Kıyık semtinde bulunan Sveti Georgi Bulgar Kilisesi'ni ziyaret etti. Ziyaretinde Davis'e Kilisenin Rahibi Aleksandır Çıkırık eşlik etti.

Edirne Hudut

Yorumlar (1)