ABD'nin işkence merkezi Guantanamo'dan yıllar sonra yeni ve Pentagon kontrolünde yayınlanan fotoğraflar basına yansıdı.

Her fırsatta dünyayı insan hakları ve demokrasi söylemiyle tehdit eden ABD'nin ikiyüzlü politikası, Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin ilk kez yayınladığı Guantanamo mahkumlarının fotoğraflarıyla bir kez daha belgelendi.

Irak'tan Afganistan'a sözde demokrasi götürme iddiasıyla İslam coğrafyasını yakıp yıkan Washington yönetiminin, geçen 20 yılda her türlü insan hakları ihlali ve işkenceye başvurmaktan çekinmediği ve bugüne kadar da bu suçlardan hesap vermediği biliniyor.

Sedat Peker: Ağar’la beni tanıştıran Mustafa Karlıdağ Sedat Peker: Ağar’la beni tanıştıran Mustafa Karlıdağ

  

Son olarak NYT'nin Bilgi Edinme Özgürlüğü Kanunu'na dayanarak elde ettiği Guantanamo işkencesine dair kontrollü fotoğraflar, ABD vahşetini gözler önüne serdi.

Görüntüler, dönemin savunma bakanı başta olmak üzere üst düzey komutanlara sunulmak üzere kayda alındı. İşkence merkezine götürülen ilk tutuklular, 20'li yaşlardaki gençlerden oluşuyordu. Bir zamanlar yaklaşık 800 mahkum tutulan cezaevinde bugün 39 kişi bulunuyor.

 

Her türlü işkenceye tabi tutulan, aylarca aç bırakılan esirler o kadar zayıf ve kötü durumdaydı ki, ayaklarındaki zincir nedeniyle yürümekte zorlanan tutukluları taşımak askerler için hiç de güç olmadı. 115. Askeri Polis Birliği'nde görev yapan polisler, daha sonra ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından işkence merkezi olarak bilinen Ebu Gureyb Hapishanesi'nde görevlendirildi.

 

Tüm duyu organları, siyah bantlı gözlükler, kulaklıklar ve maskelerle karartılan 20 kişiden en ufak harekette bulunanlar, koli bantlarıyla kıpırdayamaz duruma getirildi. Öyle ki mahkûmların başlarına şapkalar geçirilerek saçlarının havayla buluşmasına dahi izin verilmedi. Bir tutuklunun eline Amerikan bayrağı tutuşturan mürettebat, kendisiyle "hatıra fotoğrafı" çektirdi. C-141 askeri kargo uçağına bindirilen 20 tutsak, hem psikolojik hem de fiziksel işkenceye tabi tutuldu.