Abdülkadir Selvi: CHP ve İYİ Parti'de genel başkanlık yarışı kızışacak

Seçim sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in koltuğundan kalkmasını gerektirecek bir durum oluşursa iki partide de başkanlık için yarış kızışacak.

Siyaset 10.08.2021 - 16:37 10.08.2021 - 16:40

"Siyasette üstte büyük bir taş oynayınca aşağıda da çok taş oynatıyor." diyen Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, köşe yazısında konuyla ilgili önemli detaylara da değindi. İşte Selvi'nin dikkat çeken köşe yazısı:

GENEL BAŞKANLIK HESAPLARI

Biz cumhurbaşkanı adaylarıyla meşgulüz ama madalyonun bir de öteki yüzü var. CHP’de Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti’de Meral Akşener’in koltuğundan kalkmasını gerektiren bir durum oluşursa, iki partide de kıran kırana geçecek bir genel başkanlık yarışı yaşanacak.

Başkanlık sisteminde cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisinden istifa etmesi gerekmiyor. Ancak Millet İttifakı buna karşı. Ayrıca güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyorlar.

LİDERLİK YARIŞI

Kılıçdaroğlu ya da Akşener, cumhurbaşkanı olursa CHP ve İYİ Parti’de genel başkanlık yarışı başlayacak. CHP’de “Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olsun, CHP genel başkanı olurum” hesabında olanlar var. Bu ayıp değil. Siyasetin gereğidir. Özal’dan sonra Mesut Yılmaz, Demirel’den sonra Tansu Çiller partilerinin başına geçmişlerdi. Kılıçdaroğlu’ndan sonra CHP Genel Başkanlığı hesabı yapanlar, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını destekliyor. Kılıçdaroğlu gitsin ki onların önü açılsın. Benzer durum Meral Akşener sonrası İYİ Parti’de yaşanacak. Akşener cumhurbaşkanı olursa İYİ Parti’yi kıran kırana bir mücadele bekliyor.

CHP’de genel başkanlık hesabı yapanların bir kısmı Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için şimdiden desteklerini iletmişler.

Kemal Bey gitsin ki önleri açılsın.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@