Abdullah Ağar'dan çarpıcı açıklama! 'Yeni pozisyonlar üreyecek'

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti. Konuya ilişkin açıklamalar yapan Güvenlik Uzmanı ve Stratejist Abdullah Ağar, ‘Ateşkes tam anlamıyla oluşmuş ya da kalıcı hale gelmiş değil. Hatta Hafter ateşkesi kullanmak, elde ettiği kazanımları korumak, artırmak ve siyaseten perçinleme eğiliminde.' ifadelerine yer verdi

Gündem 12.01.2020 - 11:04 12.01.2020 - 11:04

Güvenlik Uzmanı ve Stratejist Abdullah Ağar, Libya’nın doğusundaki darbeci lider Hafter’e bağlı güçlerin Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etmesine ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Abdullah Ağar, "Hafter ateşkesi kullanmak, elde ettiği kazanımları korumak, artırmak ve siyaseten perçinleme eğiliminde. Artık gelişen duruma bağlı sahafa, siyasi ve diplomatik arenada yeni pozisyonlar üreyecek" dedi.

İşte ateşkese ilişkin o açıklamalar,

"Libya. Türkiye ve Rusya’nın ateşkes çağrısını önce reddeden Hafter, Wagner paralı askerlerin sahadan çekilme görüntüsü vermesi, Putin’in Wagner’in Rusya’yı temsil etmediğini söylemesi, Rusya’nın baskısı, Türkiye destekli etkinin devreye girmeye başlaması…"

"Hafter’in girme yaptığı alanlar başta, dün akşamdan itibaren güçlü bir karşı etkiyle yüzleşmesi, 30adam, ciddi ekipman ve bazı alanları kaptırması, oluşan taktik zorluk-zorunluluk nedeniyle ateşkesi şimdilik kabul etti."

"Buna rağmen Hafter'e bağlı bazı grupların ateşkesi kabul etmediği, birçok noktada çatışmalar devam ettiği ifade ediliyor. Görsel bunlardan birine ait."

"Yani ateşkes tam anlamıyla oluşmuş ya da kalıcı hale gelmiş değil. Hatta Hafter ateşkesi kullanmak, elde ettiği kazanımları korumak, artırmak ve siyaseten perçinleme eğiliminde. Artık gelişen duruma bağlı sahafa, siyasi ve diplomatik arenada yeni pozisyonlar üreyecek."

"ABD ve İsrail’in topa nerede ve nasıl gireceği önemli. Bu sadece Libya’yı değil, Türkiye’nin Atlantik-Avrasya konumlanmasını, Doğu Akdeniz’deki eksenleri/denklemleri ve pek çok diğer konuyu etkileyecek. Burası mücadele alanı, dostlukların ve düşmanlıkların belirlendiği yer."

"İstikrarsızlık üzerine inşa edilen Libya denkleminin TR’yi de de içine çeken bir kıyma makinasına, güç-zaman-emek-asker ve para öğüten bir değirmene dönüştürülmek istendiği de unutulmamalı. Belli ki birileri bunlar üzerinden güç dağılma-yorma-enerji harcatma gibi hesaplar içinde."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@