Cumhurbaşkanlığı görevinin sona ermesinden sonra defalarca "aktif siyaseti bıraktım" açıklaması yapan Abdullah Gül, "pasif" siyaset yapmaya devam ediyor.

2018 yılında düzenlenen seçimlerde, kendisine "kardeşim" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı iktidardan devirmek için "çatı adayı" olmaya soyunan Gül, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in vetosu ile adaylıktan son anda vazgeçmişti.

Ancak Gül, Beştepe'ye çıkma arzusu konusunda hâlâ pes etmiş görünmüyor. İrlandalı yazar Samuel Beckett'in ünlü, "Denedin yenildin, yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil" felsefesini benimseyen Abdullah Gül, sık sık Millet İttifakı'nı oluşturan parti liderleri ile dirsek temasında bulunarak nabız yokluyor.

Son gelişmeler ise 11. Cumhurbaşkanı'nın yavaş yavaş Millet İttifakı'nın "çatı adayı" olma hayalinden vazgeçtiğini gösteriyor.

Bu konuda Aydınlık yazarı İsmet Özçelik'ten dikkat çeken bazı yorum ve değerlendirmeler geldi.

Buna göre, Abdullah Gül önümüzdeki dönem için gözünü Cumhur İttifakı'nın adayı olmaya çevirdi!

Özçelik, bugünkü yazısının "Gül'ün hayali" başlığını taşıyan bölümünde, Abdullah Gül'ün yakın çevresinden aldığı kulis bilgileri paylaştı.

Aydınlık yazarı Özçelik şu ifadeleri kullandı;

"Abdullah Gül. Bu aralar gideni geleni çok. Çok kızdığı, Cumhurbaşkanlığı sonrasında, “Kendi ikbali için benim önümü o kesti” dediği, Davutoğlu ile bile barıştı.

Çevresindekiler Gül’le ilgili şunları anlatıyor:

“Seçime daha uzun süre var. Erdoğan’ın adaylığı net değil. Çeşitli nedenlerle aday olmayabilir. Erdoğan kaybederse sonrası hiç iyi olmaz. İşte bu noktada Gül devreye girer. Cumhur İttifakı adayı olabilir. Babacan ve Davutoğlu da geri gelir. Gül de devri sabık yaratmaz.”

Belli ki Gül’ün hayali geniş. Gözü hâlâ Cumhurbaşkanlığında. İddiaları Ak Parti eski İstanbul milletvekillerinden birine sordum. “Bu bilgiler bana da geldi. ABD ve İngiltere’nin (B) planı olabilir” görüşünde."