Abdurrahman bin Ebi Bekir kimdir? Abdurrahman bin Ebi Bekir‘in hayatı...

Abdurrahman bin Ebi Bekir kimdir? Abdurrahman bin Ebi Bekir nerede doğmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir ne zaman doğmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl Müslüman olmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl hicret etmiştir? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl evlenmiştir? Abdurrahman bin Ebi Bekir’in cesareti, Abdurrahman bin Ebi Bekir‘in hayatı Abdurrahman bin Ebi Bekir’in vefatı…

İslam 18.12.2019 - 17:09 18.12.2019 - 17:09 Bülent Deniz

İşte, ”Abdurrahman bin Ebi Bekir kimdir? Abdurrahman bin Ebi Bekir nerede doğmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir ne zaman doğmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl Müslüman olmuştur? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl hicret etmiştir? Abdurrahman bin Ebi Bekir nasıl evlenmiştir? Abdurrahman bin Ebi Bekir’in cesareti, Abdurrahman bin Ebi Bekir‘in hayatı Abdurrahman bin Ebi Bekir’in vefatı…” sorularının cevapları…

Hz. Abdurrahman, Hz. Ebû Bekir'in (r.a.) oğluydu. Peygamberimizin kayınbiraderiydi. Hz. Ebû Bekir'in bütün ailesi kendisiyle birlikte İslâmla müşerref olduğu halde, Abdurrahman bir türlü Müslüman olmaya yanaşmamıştı. Bedir ve Uhud savaşlarında müşriklerin safında yer aldı. Hatta bu savaşlarda meydana çıkarak çarpışacak er diledi. Hz. Ebû Bekir haddini aşan bu oğlunu cezalandırmak için meydana çıkmak istediyse de, Peygamberimiz ona mâni oldu, "Kılıcını kınına koy, sen bize lazımsın" buyurdu.

Abdurrahman (r.a.) ancak Hudeybiye Sulhünden sonra Müslüman oldu ve Medine'ye hicret etti. Abdurrahman'ın asıl ismi Abdü'l-Uzza idi. Peygamberimiz, bir put ismi olan ve "Uzza'nın kulu" mânâsına gelen bu ismi Abdurrahman olarak değiştirdi.

Hz. Abdurrahman, Müslüman olduktan sora artık Peygamberimizin sohbetinde bulunmaya, ondan feyz almaya başladı. Hz. Abdurrahman, İslâmın mücâhit bir eriydi. Hudeybiye Sulhünden sonra vuku bulan bütün gazâlara iştirak etti. Çok büyük kahramanlıklar gösterdi.

Mürtedlere karşı yapılan Yemame Savaşında âdeta saklandı. Düşman saflarını darmadağın etti. Düşman kumandanlarından Muhkem bin Tüfeyl'i öldürdü. Abdurrahman (r.a.), Yezid'in halifeliğini kabul etmedi. Yapılan para tekliflerine karşı da, "Biz dünya için dinimizi satmayız" cevabını verdi. Sonra da Medine'den Mekke'ye gitti. Mekke yakınlarında Habeşî mevkiinde ikamet etti. Hicretin 53. yılında da vefat etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@