Formula 1'de 2021 sezonunun son yarışı Abu Dhabi'de koşuldu. Yıl boyunca müthiş bir çekişmeye sahne olan mücadele akıl almaz bir finalle noktalanırken, Red Bull Racing pilotu Max Verstappen şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluk Red Bull Racing'in de 2013 yılından beri ilk şampiyonluğu oldu.

Cumartesi günkü sıralama turları büyük bir çekişmeye sahne oldu. Q1'de Lewis Hamilton ve Q2'de Max Verstappen en hızlı tura imza atarken, Q3'te müthiş bir performans ergileyen Verstappen yarışa en ön sırada başlama hakkı elde etti. Red Bull Racing'in Meksikalı pilotu Sergio Perez ise grid'in beşinci sırasında kendine yer buldu.

Yarışa yumuşak hamur lastikle başlayan Max Verstappen, ilk virajda geride kalarak liderliği Lewis Hamilton'a kaptırdı. Hemen birkaç viraj sonra ilk atağını yapan Verstappen rakibini geçemese de müthiş bir kovalamaca başladı. Bu sırada Sergio Perez de üçüncülüğe kadar yükseldi.


Lider ile arasındaki farkın açılması üzerine ilk pit stop hamlesi Verstappen'den geldi ve Hollandalı pilot sert hamura geçiş yaptı. Hemen bir tur sonra da Hamilton pit'e geldi ve o da sert hamur lastikleri taktı. Böylece yarışı yeni lideri Sergio Perez oldu.

İkinci sıradaki Hamilton ile üçüncü sıradaki Verstappen arasındaki fark 10 saniyeye kadar yükselmişken Hamilton'ı önünde yer alan Perez'den müthiş bir savunma geldi. Rakibinin tüm ataklarına müthiş karşılık veren, hatta geriye düştüğünde bir kez daha liderliği devralan Perez bu süreçte Verstappen'in aradaki farkı kapatmasını sağladı.
Yarışın orta noktası geçilmişken Formula 1 kariyerinin son yarışına çıkan Kimi Raikkonen aracında yaşadığı problem nedeniyle pit'e girdi ve yarıştan çekildi. Aynı turda yine aracında sorun yaşayan Williams pilotu George Russell da garaja döndü ve yarıştan çekildi.

Son turlara girilirken Nicholas Latifi'nin yaptığı kaza yarışın kaderini belirledi. Güvenlik aracının devreye girmesiyle beraber pilotlar arasındaki fark kapanırken, güvenlik aracı bitime sadece bir tur kala pistten ayrıldı ve tur içinde Hamilton'ı geride bırakan Verstappen şampiyonluğa ulaştı.

Puan durumu

Sezonun son yarışı öncesinde pilotlar ve takımlar klasmanının ilk 5 sırası şöyle:

Pilotlar

1. Max Verstappen (Hollanda): 395,5 puan

2. Lewis Hamilton (Büyük Britanya): 387,5

3. Valtteri Bottas (Finlandiya): 226

4. Sergio Perez (Meksika): 190

5. Carlos Sainz (İspanya): 164,5

Takımlar

1. Mercedes 613,5

2. Red Bull: 585,5

3. Ferrari: 323,5

4. McLaren: 275

5. Alpine: 155