'Aç kalan erkek, karısını yiyebilir' fetvası gerçek mi? Suudi müftü açıkladı...

Erkek, şiddetli açlık durumunda karısını yiyebilir' şeklinde fetva verdiği yönündeki haberlerle dünyada infiale neden olan Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah, böyle bir şey söylemediğini, bu iddiaların 'Suudi Arabistan ve Müslümanlardan öç alma amacı taşıdığını' söylemişti. 2015 yılında ortaya atılan iddia bugün halen daha gerçekmiş gibi paylaşılıyor.

Dünya 11.04.2020 - 00:04 16.08.2021 - 13:31

2015 yılında ortaya atılan iddia, bugün Whatsapp'ta hızla yayılmaya başladı.

NE OLMUŞTU?

Al Kuds el Arabi gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre; Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah'ın yayınladığı fetvada, "Erkek şiddetli açlık durumunda karısını ya da karısının vücudunun bazı parçalarını yiyebilir" dediği iddia edildi.

Fetva sosyal medyada, bilhassa Twitter'da sansasyona neden oldu.

Günün ilerleyen saatlerindeyse Suudi Arabistan Genel Müftüsü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh'in makamından yapılan yazılı açıklamada iddia yalanlandı.

Açıklamada bu haberin kasıtlı bir iftira olduğunu belirtilerek, "Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz" ( Hucurat 6) ayetine dikkat çekildi. Açıklamada, bu tür haberleri yayanların zeka özürlü oldukları ya da İslam ümmeti içine fitne sokmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Mısır'daki El-Ezeher Üniversitesi'nden bir yetkili ise, "Bir insanın bu fetvaya inanması için akli melekelerinin yerinde olmaması gerek." dedi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'ya açıklamada bulunan müftü, yayılan bu yalan haberle, "Suudi Arabistan'dan ve Müslümanlardan öç alınmak istendiğini" söyledi. Müftü, bu yalanla kendisinin İslam dünyasındaki itibarını yok etmek isteyenlerin aslında İslam'a yönelik bir saldırı yaptığını vurguladı.


 

Yorumlar