24.06.2021, 20:30

Adanmış Bir Bahadır ve Muhteşem Bir Proje

Bazı insanlar vardır, erdemli, donanımlı, vasıflı bir insan olmanın tüm özelliklerini taşıdıkları gibi, aynı zamanda ulvi gayelerine hayatlarını adamış bir kahramandırlar.. 

Tüm varlığını kadim medeniyet değerlerimizin yeniden ihyasına ve inşasına adayan ve hayatının geri kalanını da, inanarak gönül verdiği kutlu mefkureye, Büyük Türkiye idealine sunan nadide dava adamlarından, EMİR ÇAKA BEY DENİZCİLİK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ KALKINDIRMA VAKFI'nın kurucusu, Sayın Ahmet Gündüz Beyefendi'yi ve kurduğu vakfı, bu kapsamda bir örnek olduğunu düşündüğüm için, size de tanıtmak istedim.. 

Hissiyatını, hasbiliğini, yakinen bildiğim,  ender bir ruh güzelliğine ve asil bir karaktere sahip, seçkin bir "dava adamı"ndan söz ediyorum.. 

Karanlık 'Şubat'ların puslu soğuklarına, muhtıralara, vesayetçilere karşı Hakk'ın tarafında saf tutuşu ile örnek olmuş, Hak namına her haykırışında dava arkadaşlarının omuzlarını dikleştirmiş aksiyoner bir yiğitten söz ediyorum.. 

Adandığı kutlu mefkurenin tecessümüne çalışırken, tepeden tırnağa tüm hücreleriyle yaşadığı ve yaşattığı coşkuyu görmeniz gereken adeta abidevi bir şahsiyetten söz ediyorum.. 

Gür sesiyle Hakikat'i haykırırken görmelisiniz O'nu.. 

Ruhuna manen süt emdiği Medeniyet öncülerimizin, dava büyüklerimizin, ecdadımızın, taşıdıkları ulvi sancağın, modern zamanlardaki bayraktarlığını yaparken görmelisiniz.. 

Önüne çıkan aşılamaz engelleri, adeta göklerden gelen ilahi bir dokunuşun yardımıyla aşan, adandığı yolda önüne örülen kale gibi bentleri, inancının gücü ile yıkarak ilerleyen, güzide bir bahadırdan söz ediyorum.. 

Engin ruh derinliği ile ufuk açan, hedef gösteren, vizyon çizen bir başkan, mazlumlara, mağdurlara umut olan, herkes için yüreğinde sığınacak bir liman bulunan bir gönül adamından söz ediyorum.. 

Ortaya koyduğu hakkani ve cesur duruşu ile Büyük Türkiye idealine katkı sunan,  medeniyet değerlerimizin yeniden ihyasına  vesile olacak hayırlı hizmetlere koşturan, karizmatik bir liderden söz ediyorum.. 

Kurduğu, sevk ve idare ettiği vakfa kutlu bir anlam yükleyerek, kurumun anlamını, ulvi bir boyuta taşıyan, duruşuyla, tarzıyla, hayata, eşyaya ve âleme bakışıyla, bu dünyanın adamı değil, ötelerin ötesine gözünü ve gönlünü çevirmiş bir Hakikat Yolcusundan söz ediyorum.. 

Nitelikli bir eğitimci, güvenilir bir yol arkadaşı ve vefalı bir dost olması kadar, vizyoner bir dava adamı da olan, Sayın Ahmet GÜNDÜZ Beyefendi'den söz ediyorum.. 

O, İbrahimi duruşuyla, tek başına bir ümmet! 

O, dava aşkıyla yanıp tutuşan harlı bir mücahid! 

Mehmet Akif İnan Üstadımızın yazdığı şiirde anlamını bulan, 

"Soyundum çileye dönmemesine, 

Bilendim ışıktan gözyaşlarıyla, 

Acılar umudu buldurur bize, 

Bir zırha büründüm bu çağa karşı’’ 

diyen   bir direnişçi ve hakikat davasında, eğilmeyen, evrilmeyen bir  dava adamıdır! 

O, ümmetin sırtından aldığı paslı bıçak acısını, sürekli yüreğinde duyan, omzunda hissettiği mukaddes yükü, şerefle taşıyan asil bir kahramandır! 

Kimin hesabı ne olursa olsun, kim hangi yöne giderse gitsin, O'nun hesabı ve yönü hep açık ve netti! 

O, zorluğu talib oldu, yokuş çıkmaya talib oldu, Hakikat'in, aydınlığın, selametin tarafında durmaya talip oldu! 

O, yeni bir çağ açacak, tarih yazacak bir mesuliyeti yüklenmeye talib oldu! 

O, Türk'ün şanlı bayrağını, yedi kıtada ve okyanuslarda dalgalandırmayı hedefleyen Kızılelma Mefkuresinin çilesine talib oldu! 

O, Medeniyet değerlerimizin yeniden ihya ve inşasına, Hakkı ve adaleti hakim kılmak için çalışıp ter akıtmaya talib oldu! 

O, Allah'ın rızasına talib oldu! 

'Biz, “Müslümanların, karar mekanizmalarında asli özne olduğu, âdil bir dünyayı yeniden inşa” hedefine kuşanmış, soylu mücadelenin adanmışlarıyız' diyerek, kutlu bir misyon yüklendi.. 

Vasıflı bir insanın üstün nitelikleri ile donanmış, insani erdemlerden başka İslami öğretileri de hayat tarzı olarak kuşanmış bir muvahhidin, tarih yazacak muhteşem projesinden de  bahsetmek gerek.. 

Ülkemizin, gönül coğrafyalarımızın ve dünya mazlumlarının dualarını almış olan, Dünya Liderimiz, Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın; 

"Bir asır önce vatanımızı parçalamayı hedefleyen Sevr'i nasıl yırtıp atmışsak, bugün de Mavi Vatan'ı aynı kararlılıkla koruyacağız." 

sözlerini ilke edinerek kurulan, artık küresel bir güç olarak rüşdünü dünyaya ispatlamış ülkemizin, denizcilik alanında da marka olan bir üniversiteye duyduğu ihtiyacı karşılayacak, "Mavi Vatan" ana fikrini merkeze alan, EMİR ÇAKA BEY DENİZCİLİK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİNİ KALKINDIRMA VAKFI'ndan söz ediyorum.. 

1071'de Sultanımız Alparslan Han'ın, Anadolu'yu bir Türk yurduna dönüştürmenin kapılarını açan Malazgirt Savaşı’nı takip eden yıllarda, Anadolu’nun fethiyle görevlendirdiği beylerden biri olan, Anadolu'nun en batısı Simirni (İzmir)'i fethedip burada bağımsız bir beylik kurarak, İzmir'i bir Türk Şehri, bir İslam Beldesi haline getiren, Türk tarihinin ilk donanmasını oluşturan ilk Türk Amirali EMİR ÇAKA BEY'in modern izdüşümünü görür gibiyim.. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği "Sadece medeniyetimizin ve ecdadımızın kadim Hakk'a ve halka hizmet davasının bugünkü temsilcileri olmaya talibiz." sözünü, emir telakki eden,

Ecdadın taşıdığı o mübarek ruhla, aynı heyecan ve coşkuyla, aynı adanmışlıkla, bugün tüm dünya denizlerini MAVİ VATAN yapmayı da içeren BÜYÜK TÜRKİYE idealini, ete kemiğe bürümek için ter akıtan, 

Çok Değerli, EMİR ÇAKA BEY DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİNİ KALKINDIRMA VAKFI Başkanı, İlahiyatçı-Eğitimci-Gazeteci-Yazar, Sayın Ahmet GÜNDÜZ Beyefendi gibi,
 

parayı-pulu, makamı-mevkiyi elinin tersiyle iten, derdi rant değil, yalnızca HAKİKAT olan çilekeş insanlar, önümüzü açacak!

Dünya Liderimizin "Dünya Beşten Büyüktür" haykırışını, zulme, sömürüye ve adaletsizliğe karşı, hissiyatımızın ve isyanımızın ifadesi olarak gören HAKİKATe âşık insanlar!

Ücretini, ötelerin ötedinde almayı umanlar! 

Elif gibi dimdik olanlar!

"Biz, birer pervaneyiz, Nazenin aşkımız, Şehadetedir" diyenler!.. 

Davan, davamız, yolun, yolumuzdur, Değerli Vakıf Başkanım! 

* * *

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi'nin tensipleriyle kısa süre içinde imzaladığı, 27 Mayıs 2021 tarih ve 31493 sayılı Resmi Gazate'nin 182. sayfasında yayınlanan EMİR ÇAKA BEY DENİZCİLİK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİNİ KALKINDIRMA VAKFI, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olsun! 

Vakfı kuran Sayın Ahmet GÜNDÜZ Beyefendi'nin yanında, onunla omuz omza, yürek yüreğe biraraya gelerek mütevelli heyetini oluşturan büyük aileye baktığımızda ise, ülkemizin önde gelen tanınmış isimlerini görüyoruz:

 • Dünyanın 140 ülkesi ile ticaret yapan tanınmış iş insanı Sayın Ramazan KARAKUNDAKOĞLU, 

 • Denizcilik okulu kurucusu, Eğitimci Sayın Tümen AKSU,

 • 25. ve 26. Dönem Ak Parti İzmir Milletvekili, Gazeteci-Yazar Sayın Hüseyin KOCABIYIK, 

 • Denizcilik alanının çatı kuruluşu olan TOBB'a bağlı İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın, İstanbul dan sonraki en büyük etki ve yetkiye sahip olan Aliağa Deniz Ticaret Odası Başkanı Sayın Adem ŞİMŞEK, 

 • Geçmiş dönem Aliağa Belediye Başkanı, Aliağa'nın proje adamı Sayın Tansu KAYA, 

 • Toplumsal kanaat önderi, ilim insanı Sayın Hüseyin Yılmaz YURTSEVER, 

 • Eski Başbakan Danışmanlarından hayatını hayır hizmetlerine vakfeylemiş, naif gönül insanı, Sayın Metin ÖZÇERİ,

 • Piri Reis Üniversitesi Vakfı Mütevelli heyetinden Sayın İdil BARAN, 

 • 10'dan fazla Üniversitenin kuruculuklarında görev almış Sayın Yılmaz DİNÇER,

 • Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi önceki dönem Başhekimi Prof. Dr. Sayın Mete EDİZER,

 • Büyük Türkiye Davasına gönül vermiş kanaat lideri İşadamı Sayın İsmail Burçin ÖĞÜT, 

 • Tanınmış film ve dizi yapımcısı, televizyon yöneticisi, Sayın Volkan ÖKSÜZ, 

 • Dış ticaret ve sistem-süreç analizi konularında uluslararası marka olmuş şirketkerde yurtiçi ve yurtdışı yöneticilik yapmış Sayın Durmuş Ali ERSOY, 

 • Bir dönem, bir siyasi partinin İzmir İl Başkanlığı yapmış, yakın zamanda da başka bir siyasi partinin de Genel Başkan yardımcılığını yapmış Sayın Sedat DEMİRER, 

 • Uluslararası bir Denizcilik markası sahibi Sayın Özgür ALEMDAĞ,

 • Türkiye'nin en büyük tıp merkezlerinden birinin başkanı Sayın Abdullah KARACA,

 • Kayseri Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Sadık TUNÇ, 

 • Tanınmış hukukçu Sayın Vedat YILDIZ, 

 • Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Fatih Esad TOPAL 

 • Mehmet Emin SOFUOĞLU

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@