Af isteyen HDP'li vekillerden çirkin protesto!

İnfaz yasası Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra teröristlerinde serbest bırakılmasını isteyen HDP gubu vekiller, tepkilerini meclis masalarına vurarak gösterdiler.

Gündem 14.04.2020 - 14:14 14.04.2020 - 14:14

93 bin mahkumu etkileyecek olan yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ceza infazında yarı oranında indirime gidildi.

Yasanın Meclis'e geldiği günden beri, terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı eylem yapıyordu. HDP'lilerin talebi, terör suçlarının kapsam dışı bırakılmamasıydı. HDP'ye destek, bazı CHP'li vekillerden gelmişti.

Bunlardan biri de Sezgin Tanrıkulu'ydu.

CHP'li vekil, Meclis'te yaptığı konuşmada, "Bu yasanın kapsamını siyasal suçlar bakımından da kapsam dışı olanlar bakımından da genişletmek zorundayız. İnfazda adaleti sağlamalıyız. Ne işi var siyasetçilerin cezaevinde?" Ne işi var çocuğunu okula gönderenlerin ya da bankaya para yatıranların cezaevlerinde? Bunlar terörist mi? Ellerine silah mı almışlar? Terörü mü övmüşler?" ifadelerini kullanmıştı.

Kapsam dışı kalan suçlar

Tüm bu baskılara rağmen; terör, cinayet, cinsel suçlar, kadına şiddet, uyuşturucu imali ve ticareti düzenlemenin dışında kaldı.

HDP kabul edemedi

HPD'li vekiller tepkilerini masalara vurarak gösterdi.

Meclis'te görüşmeler devam ederken, HDP'nin Twitter hesabından şu ifadeler paylaşıldı:

"Ayrımcı infaz yasasına hayır diyor, vicdanın sesini dinleme çağrısı yapıyoruz.

Ölüm yasasını değil yaşam yasasını hayata geçirmek için mücadelemiz sürüyor."

Yorumlar