Afganları hedef alan Ümit Özdağ'ın ırkçı iddiaları yalanlandı

Irkçı açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, twitter hesabından bu kez de Afganları hedef aldı. Özdağ'ın ırkçı ve asılsız iddialarına Göç İdaresi Genel Müdürlüğü cevap verdi.

Siyaset 04.11.2019 - 22:46 04.11.2019 - 22:46

Her fırsatta Suriyelileri hedef alan Özdağ, bu kez Afganları hedef gösterdi. Irkçı açıklamalarını asılsız iddialara dayandıran Özdağ, sosyal medyada tepki görmesinin yanında destek de görüyor.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Özdağ'ın 5 bin lira maaşla 150 bin Afgan çoban getirileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Genel Müdürlük tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada, son üç yılda Türkiye'de bulunan 93 bin 123 Afgan'ın ülkesine geri gönderildiği belirtildi. Buna karşın, 5 bin lira maaşla 150 bin Afgan çoban getirileceği yönünde ortaya atılan iddianın da gerçekliğinin olmadığı kaydedildi.

ÖZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Asılz ve ırkçı iddialarını sıralayan Özdağ ''İnanılır gibi değil. Turkıye'de 500 bin Afgan zaten var. Şimdi Afganistan'dan 5 bin TL maaşla 150 bin çoban daha getireceklermiş. Turkıye'yi iç savaş toplumları cehennemine götürüyor bu iktidar'' ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİLİ ÜMİT ÖZDAĞ'A SERT YANIT

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü konuyla ilgili iddiaları paylaşan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın paylaşımını alıntılayarak "Son üç yıl içerisinde toplam 93 bin 123 Afganı ülkesine geri gönderdik. Verdiğiniz bilginin hiçbir gerçekliği yok! Biz yalanlamaktan bıktık, siz iftira atmaktan bıkmadınız.." ifadelerini kullandı.

Yorumlar