Afrikalı gençlerin umudu Türkiye!

Emperyalist Batı’nın yıllar boyunca sömürdüğü Afrika kıtasına bir yandan insani yardım ulaştıran Başkan Erdoğan öncülüğündeki Türkiye, öte yandan; Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yükseltiyor, büyükelçilik sayısını katlayarak artırıyor, genç nüfus oranı hayli yüksek olan kıtanın gençlerini üst düzey eğitim sistemiyle tanıştırıyor.

Gündem 29.01.2020 - 09:56 29.01.2020 - 09:56 Bülent Deniz

Afrika temasları kapsamında Cezayir, Gambiya ve Senegal’e ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarları boyunca Kara Kıta’ya yönelik kapsamlı açılımlarını en ileri seviyeye taşımaya devam ediyor.

KARA KITA AÇILIMI SON SÜRAT DEVAM

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kazanımlarının korunması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla önce Cezayir’e giden Başkan Erdoğan, ardından Gambiya ve Senegal’de diplomatik temaslarını sürdürdü. Emperyalist Batı’nın yıllar boyunca sömürdüğü Afrika kıtasına bir yandan insani yardım ulaştıran Başkan Erdoğan öncülüğündeki Türkiye, öte yandan; Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yükseltiyor, büyükelçilik sayısını katlayarak artırıyor, genç nüfus oranı hayli yüksek olan kıtanın gençlerini üst düzey eğitim sistemiyle tanıştırıyor.

AFRİKA'DAKİ TEMSİLİYETİMİZİ ARTIRAN HAMLELER

Afrika’yı baştan başa saran Kara Kıta açılımını tüm hızıyla devam ettiren Başkan Erdoğan Afrika ülkeleriyle yürüttüğü yoğun diplomasi sonucunda Ankara’daki Afrika büyükelçiliklerinin sayısı 2008’de 10 iken bugün 36’ya yükseldi. 2009’da Afrika ülkelerinde sadece 12 Türkiye büyükelçiliği bulunurken günümüzde bu sayı 42’ye çıktı.

TİCARET HACMİ 6'YA KATLANDI

Afrika kıtasına ticaret hacmi 2002’de 4,3 milyar dolardı. Erdoğan’ın girişimleri sonucu ticaret hacmi 2019’un başında 23,5 milyar dolara kadar arttı. Ülkemizin Afrika kıtasında üstlendiği 1.080 projenin toplam değeri 55 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Türk müteahhitlerin Afrika’daki yatırımları 6,1 milyar doları geçti. Türk Hava Yolları’nın (THY) Afrika’ya uçuş nokta sayısı 12 kat artırılarak 4’ten 50’ye çıktı.

İNSANİ DİPLOMASİ KARA KITA'DA DA YÜZ AKIMIZ

Ülkemizin dış yardımlarını koordine eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afrika’ya da mührünü vurdu. TİKA Afrika’da tam 21 ofis açtı. TİKA’nın Afrika’da açtığı su kuyusu sayısı 600’e ulaştı. Afrika ülkelerinde su sanitasyon merkezi kuran TİKA, verimli toprakların tarım arazisi olarak kullanılmasını sağladı.

İnsani diplomasi kapsamında Afrika’yı sağlık merkezleriyle donatan Türkiye; Somali’de 200, Sudan’da 150 yatak kapasiteli hastane kurarken, Libya’da 2400 metrekarelik alanda hastane, Senegal ve Nijer’de birer adet Anne Çocuk Hastanesi inşa etti. Türkiye’nin Afrika’da kurduğu hastanelerde 500 bin kişi tedavi edildi. Ayrıca yüzlerce Afrikalı doktor, hemşire ve acil tıp teknisyeni Türkiye’de çeşitli programlarla eğitime tabi tutuldu.

AFRİKALI GENÇLERİN UMUDU TÜRKİYE

Nüfusunun yüzde 60’ını 24 yaş altı grubun oluşturduğu Afrika’nın en öncelikli sorunu arasındaki eğitim meselesi yine Başkan Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin ana meselesi gibi eğildiği konular arasında yer aldı. Türkiye’nin  lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde burs verdiği Afrikalı öğrenci sayısı 7 bini geçti. 2010’da 333 öğrenciye verilen burs verilmesiyle başlayan süreç, 2016’da 1.312 öğrenci sayısına kadar yükseldi. Sadece 3 yıl içerisinde TİKA tarafından yürütülen okul inşaat, onarım ve donanım proje sayısı 200 rakamını aştı.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ AFRİKA'NIN GÜVENLİĞİ OLDU

Afrika ülkelerinin güvenliği de Türkiye’den soruluyor. Türkiye’nin eğittiği Afrikalı asker sayısı 3 bin, polis sayısı 1.500, diplomat sayısı 200’ü aştı. Afrika insanını yaşanabilir şehirlerle tanıştırma gayretiyle insan odaklı yaklaşım sergileyen Türkiye, Kara Kıta şehirlerine belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere çok sayıda araç ulaştırdı. Türkiye, Afrika ülkelerinin birçoğuna binlerce otobüs, kamyon, çöp kamyonu ve tarım aracı hibe etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@