Ağır sözler söylediler! Güney Kore'den bomba Venezuela kararı

Güney Kore, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın devlet başkanı olarak tanıdığını ilan etti.

Dünya 25.02.2019 - 14:07 25.02.2019 - 14:07 Bülent Deniz

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis başkanı Juan Guaido'nun Venezuela'nın devlet başkanı olarak tanındığı duyuruldu.

2018 Mayıs ayında yapılan seçimlerin "şeffaf" olmadığı ve "geçerlilik"tenuzak olduğu vurgulanan açıklamada, Guaido liderliğinde yeni ve "güvenilir"bir seçim yapılması çağrısında bulunuldu.

VENEZUELA'DA PATLAT VEREN KRİZ

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@