Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı ve Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE ve ÜFE verisi ile 2022 ağustos ayı kira artış oranı 49.65 olarak belirlendi.

Türkiye’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustos ayı kira artış oranı yüzde 49.65 oldu. Yasal kira artış oranları, kira sözleşmelerinin olduğu tarih sonrasında açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamalarına göre hesaplanıyor.

Buna göre ise ev sahipleri kiraları bu oranın üzerinde zam yapamıyor.

KİRA ARTIŞ ORANINA DÜZENLEME GELMİŞTİ

Artan kira fiyatları sonrasında Türkiye’de kira artışlarında bir düzenleme yapılarak konut kira artış oranları yüzde 25 ile sınırlanmıştı. Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme TBMM Genel Kurulu’ndan geçmişti. Düzenleme, yasanın yürürlüğe girdiği tarih ve daha sonraki tarihlerde yapılan kira sözleşmelerini kapsayacak ve 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

Buna göre ise 11 Haziran 2022 tarihleri ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek konut kira sözleşmelerinde yaşanılacak artış bir önceki yıla oranla yüzde 25 oranını geçemeyecek.

Sahibinden.com'a ayar! Sadece 'ikinci el' ve '6 bin kilometre üstü' araç ilanı... Sahibinden.com'a ayar! Sadece 'ikinci el' ve '6 bin kilometre üstü' araç ilanı...

1 yıl süre ile 12 aylık TÜFE ortalaması yerine sabit oranlar uygulanacak. TÜFE, yüzde 25’in altında gerçekleşmesi durumunda ise en düşük oran geçerli sayılacak. Yüzde 25’lik artışı geçen şekilde yapılan sözleşmelerde ise bu sözleşmeler geçersiz sayılacak.

Düzenlemeden sadece mevcut konut kiracıları yararlanabilirken, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise yüzde 25 sınırı uygulanacak.