Ahlat Sahil Kalesi'ndeki restorasyon vatandaşın tepkisini çekti

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan tek Osmanlı kalesi olan Ahlat Sahil Kalesi’nde yapılan restorasyon çalışması vatandaşın tepkisini çekti. Kalenin aslına uygun bir şekilde restore edilmediği öne sürüldü.

Dosya 23.11.2020 - 18:13 23.11.2020 - 18:13

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Ahlat Sahil Kalesi, 2017 yılında DAP İdaresi Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması Programı kapsamında finanse edilerek, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla restore edilmeye başladı. Restorasyonun ardından vatandaşlar, aslına uygun olmayan bir çalışma olduğu yönünde eleştirilerde bulundu.

'KEŞKE DOKUNMASAYDINIZ DA ESKİSİ GİBİ KALSAYDI'

Kalede gerçekleşen restorasyonda aslına uygun taş kullanılmadığı ve kesme taş kullanıldığını belirten vatandaşlar, 'Keşke dokunmasaydınız da eskisi gibi kalsaydı' yönünde açıklamalarda bulundu. Ahlat Belediye Başkanı Abdülalim Mümtaz Çoban sosyal medya üzerinden gelen eleştirilere bizzat kendi cevap verdi. Çoban'a eleştirilerinin yanı sıra 'Kaleyi harabe görüntüsünden kurtardınız' ifadeleriyle de destek verildiği görüldü.

AHLAT SAHİL KALESİ 

İran seferinden dönen Kanuni Sultan Süleyman, Ahlat’a gelip bütün atalarını ziyaret eder ve Zal Paşa ile Mimar Sinan’a sağlam bir kale inşası için emir verir. Güneyinde, göl kenarında bulunan alana Hicri 965 yılında bizzat Kanuni'nin tarif ettiği şekilde inşa edilen bu kale, dörtgen biçimde olup, etrafı üç bin adım, duvarları pek yüksek değildir. On üç kuleden ibaret kalenin, hendeği de pek derin olmayıp, geniş ve sağlam duvarlardan yapılmıştır. Göl kenarına bakan üç kat sağlam demir kapısı olup, içinde 350 ev, bir camii, bir hamam, bir han, yirmi kadar dükkan bulunduğu kaynaklarda belirtilmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@