Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti| Ahmet Vefik Alp kimdir? Ahmet Vefik Alp neden vefat etti?

Mimar, siyasetçi ve kent bilimci Ahmet Vefik Alp vefat etti. Ahmet Vefik Alp neden vefat etti? Bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in danışmanı olarak da görev yapan Ahmet Vefik Alp kimdir?

Aktüel 10.01.2021 - 14:32 10.01.2021 - 14:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Ahmet Vefik Alp'in vefat ettiğini duyurdu. Cenazesi yarın Kuşadası'nda toprağa verilecek olan Ahmet Vefik Alp'in hayatı araştırılıyor. Ahmet Vefik Alp kimdir? Ahmet Vefik Alp neden vefat etti?

AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

Ahmet Vefik Alp 31 Mayıs 1948 tarihinde Kadıköy İstanbul'da doğdu. Türk mimar, kent bilimci, yüksek mühendis ve siyasetçi olan Ahmet Vefik Alp 72 yaşında, Kuşadası'nda hayatını kaybetti.

AHMET VEFİK ALP HAYATI

Saint Joseph Fransız Lisesi' ni bitirdikten sonra Robert College Inşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğrenimine başlamış, aynı yıl Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümüne geçerek 1971 yılında 'Pekiyi' derece ile ''Mimar', 1973 yılında da 'Pekiyi' derece ile Yüksek Mühendis Mimar' Diplomalarını almıştır. 1973 yılında ITU Mimarlık Fakültesinde 'Asistan' lığa atanan Alp, 1977 yılında ABD ye gönderilmiştir.


ALP, Houston, Texas, 'Rice University' de, 1978 yılında Şehircilik alanındaki projesiyle 'Master'; 1979 da Mimari ve Şehirsel Psikoloji alanında insanlar, binalar ve şehirler arasındaki zihinsel ve duygusal etkileşimleri inceleyen 16 ayda tamamladığı ‘Aesthetic Response to Geometry in Architecture’ araştırması ile de ‘Doktor’ payelerini almıştır.


1982 yılında Suudi Arabistan KFUPM 'Kral Fahd Universitesi' ne davet edilen Alp’in bu dönemde hazırladığı projelerden ''Riyad Diplomatik Şehir'de TC Riyad Büyükelçiliği ve Lojmanları, Dhahran' da 'Rektör Malikhanesi', Jubail Endüstri Şehrinde Villa, Basra Körfezinde Half Moon Bay Tatil Beldesi, Medine de Hacılar Oteli, Cidde'de Alışveriş Merkezi ve Prototip Çöl Müzesi nden ilk dördü tamamlanarak kullanıma verilmiştir.

1984 yılında 'Doçent' liğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 da Birleşmiş Milletler Teşkilatı' nın himayesindeki (IAA) 'International Academy of Architecture' (Uluslararası Mimarlık Akademisi) 'Profesör' lüğüne seçilmiştirr.
1986 yılında ABD Dr. Alp’e 'Profesyonel Mimar' lisansı vermiştir. Aynı yıl TSA Texas Society of Architects' (Texas Mimarlar Cemiyeti) üyeleğine kabul edilen Alp, takiben AIA' 'American Institute of Architects' (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) üyeliğine getirilmiştir. Ülkemizde (A) Grubu Şehirplancı Lisansı sahibi olan Alp 1995 yılında ABD den ‘Profesyonel Iç Mimar’ yetkisini almıştır.

Mimarlık, Şehircilik, Belediyecilik ile Doğal ve Kültürel Mirasın korunması alanında birçok kuruluşun üyesi bulunan Alp akademik ve bilimsel çalışmaları, mimari yapıtlarıyla birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır. Yazıları yerli ve yabancı dergilerde ve basında yayınlanmaktadır.

AHMET VEFİK ALP NEDEN VEFAT ETTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun" dedi. Ahmet Vefik Alp'in kalp krizi geçirdiği öğrenildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@